Wydarzenia 1 paź 09:10 | ak
Kryzys w bydgoskiej komunikacji publicznej. Od października zmiany w rozkładzie jazdy

Od soboty (1 października) wprowadzone zostały zmiany na wielu liniach autobusowych i tramwajowych, podytkowane, jak argumentuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, m.in. podwyżkami cen energii, paliw i brakiem kierowców na rynku pracy.

Na katastrofalną sytuację w komunikacji publicznej zareagowali radni klubu PiS. Podczas piątkowej (30 września) konferencji prasowej poinformowali, że chcieli o tym problemie rozmawiać podczas środowej sesji rady miasta, gdzie klub PiS zgłaszał taki punktu do porządku obrad, jednak ich propozycja została odrzucona. Dyskusja nt. zmian w rozkładach jazdy odbyła się dopiero wieczorem, na zakończenie obrad.

– To jest skandal. Po to jest Rada Miasta, po to jest porządek obrad, by tak ważne problemy omawiać właśnie tam - wyjaśniała radna Grażyna Szabelska. – Mamy kolejny kryzys w komunikacji. To skandal, który wiąże się również z nieposzanowaniem mieszkańców – podkreślała radna. Zaapelowała do prezydenta Bydgoszczy o zweryfikowanie wprowadzanych rozkładów jazdy i dokonanie takich zmian, które byłyby mniej dotkliwe dla bydgoszczan, ale równocześnie bardziej efektywne. – Do tej pory był tłok, osobiście jeżdżę komunikacją miejską i rzeczywiście nie jest lekko, w szczycie podkreślam, a teraz będzie jeszcze gorzej – mówiła radna. – Być może są potrzebne pewne zmiany, bo mieszkańcy również sygnalizują, że niekiedy przebiegi są „jałowe”, ale to co się teraz dzieje, to cięcia połączeń w godzinach szczytu – wskazywała. 

Jej klubowy kolega Szymon Róg punktował bolączki miejskiej komunikacji.  – Prezydent Bruski i służby, które przygotowują tę zmianę zapominają, że komunikacja ma charakter miastotwórczy, decyduje o jakości życia mieszkańców – wskazywał radny. I dodał: - Oszczędności na komunikacji przyniosą konieczność częstszej modernizacji dróg, pogorszą jakość powietrza, bo większość mieszkańców przerzuci się na komunikację prywatną. Jeszcze bardziej zakorkują nasze miasto. Frustracja wśród kierowców jeszcze bardziej będzie rosnąć. Myślę, że nie tędy droga.

Zdaniem radnego, ograniczenie komunikacji to nie tylko temat bieżący. Przypomniał również o konsultacjach społecznych dot. uruchomienia nowej lini tramwajowej na ul. Kujawskiej. – Wówczas, zamiast rozwijać komunikację miejską, wprowadzono ograniczenia częstotliwości kursowania tramwajów i zlikwidowano kilka lini autobusowych. Petycja w sprawie ich zachowania, podpisana przez kilkaset osób, nie spotkała się z żadną reakcją ze strony służb – argumentował Róg.

– Nowym pomysłem na stłumienie problemów spływających do zarządu dróg jest pomysł, aby w każdym pojeździe były upublicznione informacje z numerami telefonów do przewoźników - wskazywał radny. – Sądzimy, że to pomysł na „odgonienie” odpowiedzialności od zarządu dróg, a gniew mieszkańców ma zostać skanalizowany na spółkach przewozowych – mówił Róg. A ograniczeń – jak wiemy – jest mnóstwo. Radny porównał m. in. rozkład linii nr 54 przed i po ograniczeniach: w szczycie zamiast siedmiu, będą realizowane jedynie cztery kursy na godzinę.

Wspomniał również o cięciach na linii 61 i 71, które kursują buspasem w ciągu ulicy Kolbego i  systemie Park & Ride. – Budujemy parking Park&Ride, żeby kierowcy przesiadali się do komunikacji miejskiej, a jednocześnie ograniczamy działanie tej komunikacji. Jaki w tym sens? –pytał radny. – Zamiast zwiększyć ilość kursów komunikacji, to ją zmniejszamy. System P&R teraz przechodzi raczej w system Park&Go – skwitował. 

Zwrócił również uwagę na inwestycję za 53 mln zł w system ITS, która nie przyniosła oczekiwanych efektów, bowiem tablice informujące o zapełnieniu parkingów nie działają, a ekrany na przystankach nie pomagają pasażerom. – Miało to służyć mieszkańcom, a niestety służy umiarkowanie – powiedział radny . 

Zmiany, które zostaną wprowadzone od 1 października:

Na liniach autobusowych:
- nr 54, 59, 60, 61, 71, 77 – zmiany we wszystkie dni tygodnia
- nr 51, 52, 53, 55, 56, 58, 64, 65, 67, 68, 69, 74, 79, 89 - zmiany w dni powszednie i soboty
- nr 62, za T8 – zmiany w dni powszednie
- nr 57, 80– zmiany tylko w soboty
- nr za T (Babia Wieś) – zawieszenie linii

Na liniach tramwajowych:
nr 1 – kursy będą wykonywane w dni powszednie i tylko w godzinach szczytu, kursy nie będą realizowane w weekendy
nr 7 – kursy nie będą realizowane w weekendy
nr 10 – minutowe zmiany w rozkładach jazdy w weekendy
pozostałe linie tramwajowe - bez zmian

ak Autor