Miasto przeszło z rąk do rąk. Inscenizacja na Starym Rynku [FOTORELACJA]
fot. Maczu
Jan Maciaszek, pierwszy prezydent polskiej Bydgoszczy, był jednym z bohaterów niedzielnej (19 stycznia) rekonstrukcji na Starym Rynku. Gwoździem tej części obchodów były przemarsze licznie zgromadzonej piechoty i ułanów.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
20 stycznia 1920 roku, na mocy postanowień traktatu wersalskiego, władza w Bydgoszczy została przekazana Polakom. Symboliczny klucz do miasta z rąk burmistrza Hugona Wolffa w imieniu rządu odebrał Jan Maciaszek, który następnie zostały wybrany pierwszym polskim - komisarycznym - prezydentem miasta.
fot. Maczu
Przypieczętowaniem przejęcia władzy było wkroczenie do miasta wojsk polskich. Do wszystkich tych wydarzeń nawiązano w niedzielę (19 stycznia) na Starym Rynku. Narratorzy odczytywali m.in. fragmenty „Dziennika Bydgoskiego”, śpiewano pieśni wojskowe, prezentowała się bydgoska kapela „Cynamony”.
fot. Maczu
Najbardziej wyczekiwane przez przybyłych było wojsko: w uroczystości wzięli udział rekonstruktorzy z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 17. Pułku Ułanów, a także Ochotnicza Kompania Wielkopolska.
fot. Maczu
Wojskowy obóz goście rozbili na Wyspie Młyńskiej, dokąd przemaszerowali po zakończeniu części oficjalnej. „Cywile” natomiast, z odtwórcami historycznych ról oraz przedstawicielami samorządu na czele, udali się tam, tańcząc poloneza.
fot. Maczu
Więcej zdjęć z uroczystości na Starym Rynku w galerii poniżej. Relacja i galeria ze świętowania na Wyspie Młyńskiej tutaj: Ułani rozbili obóz na Wyspie Młyńskiej.