Wydarzenia 19 sty 20:14 | mk
Miasto przeszło z rąk do rąk. Inscenizacja na Starym Rynku [FOTORELACJA]

fot. Maczu

Jan Maciaszek, pierwszy prezydent polskiej Bydgoszczy, był jednym z bohaterów niedzielnej (19 stycznia) rekonstrukcji na Starym Rynku. Gwoździem tej części obchodów były przemarsze licznie zgromadzonej piechoty i ułanów.

20 stycznia 1920 roku, na mocy postanowień traktatu wersalskiego, władza w Bydgoszczy została przekazana Polakom. Symboliczny klucz do miasta z rąk burmistrza Hugona Wolffa w imieniu rządu odebrał Jan Maciaszek, który następnie zostały wybrany pierwszym polskim - komisarycznym - prezydentem miasta.

fot. Maczu

Przypieczętowaniem przejęcia władzy było wkroczenie do miasta wojsk polskich. Do wszystkich tych wydarzeń nawiązano w niedzielę (19 stycznia) na Starym Rynku. Narratorzy odczytywali m.in. fragmenty „Dziennika Bydgoskiego”, śpiewano pieśni wojskowe, prezentowała się bydgoska kapela „Cynamony”.

fot. Maczu

Najbardziej wyczekiwane przez przybyłych było wojsko: w uroczystości wzięli udział rekonstruktorzy z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 17. Pułku Ułanów, a także Ochotnicza Kompania Wielkopolska.

fot. Maczu

Wojskowy obóz goście rozbili na Wyspie Młyńskiej, dokąd przemaszerowali po zakończeniu części oficjalnej. „Cywile” natomiast, z odtwórcami historycznych ról oraz przedstawicielami samorządu na czele, udali się tam, tańcząc poloneza.

fot. Maczu

Więcej zdjęć z uroczystości na Starym Rynku w galerii poniżej. Relacja i galeria ze świętowania na Wyspie Młyńskiej tutaj: Ułani rozbili obóz na Wyspie Młyńskiej.

mk Autor