Aktualności 19 sty 20:14 | Redaktor
Ułani rozbili obóz na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA]

fot. Maczu

Wojska wielkopolskie, zanim w styczniu 1920 roku wkroczyły do Bydgoszczy, zatrzymały się pod miastem, by uporządkować szyki - zapowiadał przed obchodami rocznicy Marek Zwiefka z Muzeum Wojsk Lądowych.

Nawiązujący do tych wydarzeń obóz, przygotowany przez członków stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, w niedzielę (19 stycznia) można było zobaczyć na Wyspie Młyńskiej.

Po inscenizacji na Starym Rynku (relację i zdjęcia zobacz TUTAJ), rekonstruktorzy z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej oraz przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy udali się na Wyspę Młyńską.

Można tu było skosztować polskich potraw, zobaczyć elementy uzbrojenia, m.in. czołg lekki Renault FT 17, który odegrał istotną rolę w Bitwie Warszawskiej. Rozdawane były reprinty „Dziennika Bydgoskiego” ze stycznia 1920 roku, można było również otrzymać pamiątkowe pieczątki.

fot. Maczu

Specjalny tort na uczczenie stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy przygotowała mistrzyni świata w dekorowaniu tortów, Jowita Woszczyńska.

fot. Maczu

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor