Wydarzenia 10 gru 2020 | Marta Kocoń
Miasto wybrało Bydgoskich Wolontariuszy Roku. Jest też nagroda w nowej kategorii

Adam Jaworski, fot. Anna Kopeć (archiwum)

10 grudnia ogłoszono wyniki konkursu na Bydgoskiego Wolontariusza Roku 2020. Tym razem nagrody przyznano w pięciu, a nie, jak dotąd, w czterech kategoriach. Nowa poświęcona jest pomocy w zwalczaniu skutków epidemii.

Konkurs organizowany jest corocznie z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Kapituła nagrodziła pięć osób, w kategoriach:

  • wolontariat w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19: Dominika Duszyńska, członkini ZHP, koordynatorka pomocy dla seniorów i osób na kwarantannie w okresie I fali epidemii (z udziałem miasta)
  • wolontariat dziecięcy: Dorota Grudziecka – wolontariuszka projektu „Szkoła otwarta i tolerancyjna”, Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz akcji krótkoterminowych, takich jak Szlachetna Paczka czy Pola Nadziei. Łącznie ma na koncie udział w ok. 60 przedsięwzięciach wolontariackich
  • wolontariat młodzieżowy: Kamila Błajda – zaangażowana m.in. w działalność OMG Radia w Pałacu Młodzieży, Forum Inicjatyw Pozarządowych, inne przedsięwzięcia charytatywne
  • wolontariat dorosły: Adam Jaworski – prezes Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Potrzebującym „Dzięki Wam”, pomagającego m.in. remontować mieszkania po wypadkach losowych, docierającego do potrzebujących z Bydgoszczy i okolic z pomocą materialną
  • opiekun wolontariatu: Bożena Sałacińska – przewodnicząca Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Doświadczenie i uśmiech

Gala, w tym roku symboliczna, była transmitowana z Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Wolontariuszom pogratulował prezydent Rafał Bruski. – Te wyróżnienia mają charakter symboliczny, bo w dzisiejszych czasach każdy, kto chce bezinteresownie pomagać innym, zasługuje na uznanie – mówił.

Laureaci mieli okazję opowiedzieć o swojej działalności – na miejscu lub łącząc się z BCOP przez Internet. Harcerka Dominika Duszyńska wskazała, że stara kierować się założeniami twórcy skautingu, Roberta Baden-Powella: by pomagać osobom w potrzebie wszelkimi dostępnymi sposobami. 

– Często słyszę pytania: co ty z tego masz, nawet ci na zapłacą. Odpowiadam, że nie zawsze chodzi o pieniądze. Zdobywam bardzo duże doświadczenie i sprawiam, że ludziom pojawia się na twarzy uśmiech od ucha – mówiła natomiast Kamila Błajda.

Zaczęło się od pożaru

Adam Jaworski opowiadał o narodzinach Stowarzyszenia „Dzięki Wam”. Początki wiązały się z dwoma dramatami: nawałnicą z 2017 roku (razem z pracownikami zbierał dary dla poszkodowanych) i pożarem w jednym z mieszkań na Wzgórzu Wolności – osiedlu, gdzie sam mieszka.

– Pomyślałem, że spróbuję pomóc. Udałem się do proboszcza naszej parafii, ks. Tomasza Cyla i do dyrektor budowlanki, pani Magdaleny Popielewskiej – relacjonował. Spotkał się z pozytywnym odzewem, i tak rozpoczął się pierwszy remont, w którym pomogli także m.in. sąsiedzi i harcerze.  

Adam Jaworski, kadr z transmisji, BCOP w Bydgoszczy

Od tego czasu m.in. wspólnie z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Budowlanych i Szkoły Branżowej I Stopnia wyremontowano ok. 20 mieszkań osób potrzebujących.

– Nie spodziewałem się, że ta akcja przeobrazi się w kolejne – mówił Adam Jaworski. Jak podkreślił, sama młodzież chce pomagać: uczniowie cieszą się, że mogą odbyć praktyki, jednocześnie robiąc coś dobrego dla innych.

W ten sposób powstało stowarzyszenie, które za kilka miesięcy świętować będzie drugie urodziny.

Zachęca seniorów do aktywności

– Zależy mi na pokazywaniu, że wszyscy są równi, a nie na kilku punktach do naboru do szkoły ponadpodstawej – tłumaczyła natomiast zaangażowana w wolontariat uczennica VIII klasy Dorota Grudziecka.

Bożena Sałacińska, kadr z transmisji, BCOP w Bydgoszczy

– Na naszym uniwersytecie jest możliwość, żeby sprawdzić siebie, spróbować tego, czego nie mieliśmy okazji albo po prostu czasu robić wcześniej – opowiadała prezes Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska. I dodała, że „swoich seniorów” do pracy motywuje... nagrodami. Słuchacze uniwersytetu mogą działać m.in. w sekcji wokalnej, naukowej, organizowane są zajęcia sportowe, warsztaty, wydarzenia kulturalne.

Więcej osób docenionych

Kapituła przyznała także pięć wyróżnień, w kategoriach: wolontariat dziecięcy: Anna Walkiewicz, wolontariat młodzieżowy: Kacper Berka, wolontariat dorosły: Iwona Wasilewska, opiekun Wolontariatu: Janina Lackner, wolontariat w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID–19: Joanna Czerska–Thomas.

Dodatkowo nagrodzono wszystkich wolontariuszy z kategorii wolontariat dziecięcy oraz najmłodszych zuchów działających w 7 BGZ „Powsinogi” w Bydgoszczy.

Przyznane nagrody:

  • Dla laureatów 5 kart podarunkowych o wartości 300 zł każda
  • Dla wyróżnionych 5 kart podarunkowych o wartości 100 zł każda
  • Dla wolontariuszy z kategorii wolontariat dziecięcy 19 kart podarunkowych o wartości 50 zł każda.

Celem konkursu „Bydgoski Wolontariusz Roku” jest m.in. promowanie działań wolontariackich, kształtowanie postawy prospołecznej i obywatelskiej. W tym roku wpłynęło ponad 40 kandydatur.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji