Wydarzenia 20 maj 08:11 | Grzegorz Dudziński
Międzynarodowe urodziny w Światłowni

W sobotę, 21 maja o 18:00 Światłownia zaprasza na coroczny koncert urodzinowy. Wystąpią majowi jubilaci (Leonard Luther i Grzegorz Dudziński) oraz gościnnie na fletni pana Kamil Makowski. Swoje dwudzieste piąte urodziny będą świętować też podopieczni Światłowni – Natalia i Andriej, niewidomi z Ukrainy.

Leonard Luther co roku uczestniczy w majowym koncercie urodzinowym. Jest artystą związanym z Światłownią, mieszka bardzo blisko. Mieszkańcy miasta znają go jako najbardziej rozpoznawalnego bydgoskiego barda. Dla Światłowni  czasem potrafił okazać swoje inne umiejętności, np. pomagając przy szwankujący elektryce.

– Światłownia to bardzo ważne miejsce dla Bydgoszczy. To dobrze, że ono trwa i rozwija się – uważa Leonard Luther, które ma oficjalnie przyznano tytuł Przyjaciela Swiatłowni.

W sobotnim koncercie wystąpi też szef Światłowni, Grzegorz Dudziński. Z Leonem znają się od czasów szkoły średniej. Razem jeździli na turystyczne i muzyczne wypady. Potem na wiele lat ich drogi się rozeszły, żeby w końcu spotkać się w Światłowni.

– Bardzo szanuję Leona. Rewelacyjnie gra i śpiewa utwory Oli Bacińskiej, ale nie to jest najważniejsze. Leon to jeden z najprawdziwszych ludzi, jakich znam. Szczery, czasami do bólu. On zawsze powie prawdę w oczy, nie obgaduje za plecami. Takich przyjaciół potrzeba Światłowni – uważa Grzegorz Dudziński.

Obaj panowie w sobotę będą muzycznie świętować swoje urodziny. Jak co roku – kolejne osiemnaste. Gościnnie wystąpi też szesnastoletni Kamil Makowski na fletni pana. Będzie to jego debiut sceniczny.

– Chłopak ujął mnie swoją determinacją. Przyszedł do Światłowni i oznajmił, że to tutaj chce debiutować na swoim ukochanym instrumencie, czyli fletni pana. Podobno kiedyś spotkał mnie w swojej szkole podczas prowadzonej przeze mnie Instrukcji Obsługi Niewidomego – mówi Grzegorz Dudziński.

Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie Światłownia powołała do życia Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy. Okazało się, że dwoje niewidomych podopiecznych obchodzi właśnie swoje dwudzieste piąte urodziny. Niewidoma Natasza uciekła ze Słowiańska, Andriej – z Krzywego Rogu. Oboje uczestniczą w organizowanych przez Swiatłownię kursach orientacji przestrzennej. W sobotę przybędą do Światłowni.

– Moja mama została w Ukrainie. Rozmawiamy ze sobą przez telefon. Bała się, że w obcym kraju nikt nie będzie pamiętał o moich urodzinach. Ucieszyła się, że w sobotę będę miał tort! – cieszy się Andriej.

Od 24 lutego wszystkie koncerty w bydgoskiej Światłowni odbywają się pod wspólnym hasłem Solidarni z Ukrainą. Cegiełki w cenie 18 zł (niepełnosprawni i seniorzy ) oraz 20 zł (reszta świata)

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.