Wydarzenia 14 wrz 2020 | Krzysztof Drozdowski
Mieszkasz w bloku? Przygotuj się na nową opłatę

fot. Anna Kopeć

Mieszkańcy bloków do tej pory przeważnie nie płacili podatku od opadów, czyli tzw. deszczówki. Teraz ma to się zmienić.

Szykowana jest nowelizacja opłaty deszczowej. Po rozszerzeniu dosięgnie właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli sklepów i fabryk oraz mieszkańców bloków. Opłata w dużej mierze zależeć będzie również od spółdzielni mieszkaniowych oraz deweloperów.

Dotychczas mieszkańcy bloków byli ujęci jako zamieszkujacy tereny skanalizowane. Po zmianie zapisów wykreślony ma zostać z ustawy zapis, według którego opłaty nie ponosi się od nieruchomości ujętej w system kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Tym samym mieszkańcy bloków będą zobowiązani do poniesienia kosztów związanych ze zmniejszeniem retencji.

W świetle prawa wchodzącego w życie 1 stycznia 2022 roku nową opłatą zostaną objęci właściciele działek większych niż 600 m2, w których beton wynosi przynajmniej 50 proc. powierzchni. Wyłączone z tego obowiązku będą jedynie drogi publiczne, szlaki kolejowe, działki należące do kościołów i związków wyznaniowych.

Opłata ma być najmniej dokuczliwa dla mieszkańców bloków powstałych w czasach PRL, kiedy to starano się robić duże odstępy pomiędzy blokami, dzięki czemu było miejsce na tereny zielone. Jednakże również tutaj nei da się całkowicie uniknąć opłaty deszczowej.

 

 

 

Inf. Business Insider

 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.