Wydarzenia 14 maj 2019 | Redaktor

Niemal pięć tysięcy uczniów z bydgoskich szkół skorzysta w tym roku z nowego programu „Bydgoskie Półkolonie 2019”. Podczas wakacyjnych miesięcy, w placówkach oświatowych miasto zorganizuje w sumie 325 turnusów dla dzieci do lat 13. Na realizację programu miasto przeznacza milion złotych.

Po raz pierwszy na taką skalę miasto organizuje wypoczynek letni dla uczniów, którzy całe wakacje lub ich część spędzają w mieście. To ukłon w stronę rodziców, którzy niejednokrotnie poruszali tę kwestię na spotkaniach z władzami Bydgoszczy, dopytując o zajęcia wakacyjne, na których dzieci będą mogły atrakcyjnie spędzić czas pod okiem wykwalifikowanych opiekunów.

Program „Bydgoskie Półkolonie 2019” korzysta z doświadczenia instytucji, które od lat organizują taką formę letniego wypoczynku - Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” realizującego półkolonie w 32 szkołach podstawowych, Pałacu Młodzieży i Młodzieżowych Domów Kultury.

W sumie w 37 placówkach oświatowych, w tym także w szkołach, zostanie zorganizowanych łącznie 325 tygodniowych półkolonii, z których będzie mogło skorzystać ok. 4 800 uczniów szkół podstawowych (do 13 roku życia). Program realizowany będzie przez 9 tygodni począwszy od 24 czerwca - ostatni turnus rozpocznie się 26 sierpnia.  

- Chcemy, żeby dzieci z bydgoskich szkół mogły spędzić wakacje w mieście w sposób atrakcyjny i bezpieczny – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta. – Tym samym chcemy pomóc rodzicom przy organizacji letniego wypoczynku. Oferta dziewięciu turnusów półkolonii obejmuje cały okres wakacyjny, dlatego rodzice mogą wybrać najbardziej dogodny dla siebie termin. Co ważne, półkolonie odbywają się na wszystkich osiedlach, w cały mieście więc nie trzeba dowozić dziecka na wakacyjne zajęcia na drugi koniec miasta.

Uczestnicy będą objęci opieką w godzinach od 8 do 15. Grupy liczyć będą maksymalnie 20 osób. Przewidziano blok zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe w salach, na basenach i boiskach, a także w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach w bydgoskich placówkach kultury, m. in. w Muzeum; zaplanowano wycieczki, plenery plastyczne, warsztaty teatralne, taneczne i wokalne. W ramach Półkolonii wyświetlane będą też filmy.

Warunkiem uczestnictwa w półkoloniach jest posiadanie legitymacji szkolnej, pobranie Karty Uczestnika i posiadanie Bydgoskiej Karty Miejskiej. Udział w półkoloniach jest bezpłatny z wyjątkiem opłaty za posiłki 60 zł  (zwolnieni są z niej rodzice i opiekunowi dziecka, którzy są upoważnieni do bezpłatnego korzystania z posiłków w szkole). 

Wypełnioną kartę uczestnika należy dostarczyć do wybranej placówki w terminie do 28 maja.

UWAGA! O zakwalifikowaniu na półkolonie decyduje kolejność zgłoszeń! Każde dziecko może skorzystać maksymalnie z dwóch turnusów półkolonii.

Tutaj: Zasady programu

Tutaj: Karta uczestnictwa

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor