Wydarzenia 22 paź 2019 | mk
Młociarz Alfons Niklas świętował 90. urodziny [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W Galerii Sportu Bydgoskiego na Stadionie Zawiszy w poniedziałek (21 października) uczczono jubileusz lekkoatlety Alfonsa Niklasa. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, olimpijczycy i działacze bydgoskiego sportu.

Niklas urodził się 20 października 1929 roku w Ostrowitem. Karierę lekkoatletyczną rozpoczął w Nadwiślaninie Chełmno, ale od 1953 roku reprezentował OWKS Bydgoszcz - dzisiejszego Zawiszę. Startował w Igrzyskach Olimpijskich w 1956 r. w Melbourne, gdzie w rzucie młotem zajął 10. miejsce. Swój życiowy rekord ustanowił w Bydgoszczy, był mistrzem i wicemistrzem Polski.

fot. Anna Kopeć

Życzenia i podziękowania składali byłemu zawodnikowi przedstawiciel urzędu miasta Marek Wiśniewski, poseł Jan Szopiński, prezes Polonii Bydgoszcz Jerzy Kanclerz, przyjaciele z aren lekkoatletycznych: Kazimierz Zimny, Jerzy Bruszkowski, Witold Rulewicz, olimpijczycy Daniela Pilecka-Lewicka, Ryszard Kubiak, Antoni Rosołowicz i przedstawiciele Regionalnej Rady Olimpijskiej. W imieniu Zarządu CWKS Zawisza kwiaty i upominek przekazali prezes Klubu Waldemar Keister oraz wiceprezes urzędujący Dariusz Bednarek.

- Dziękuję bardzo, że w tym miejscu otrzymuję gratulacje. Ten stadion osobiście budowałem, jako żołnierz z taczką - wspominał Alfons Niklas.  - W tym miejscu był amfiteatr, a dziś mamy ten piękny obiekt, którym szczyci się nie tylko nasze miasto. Mamy lekkoatletów, wspaniałych zawodników ostatnich mistrzostw świata. To wszystko cieszy, oby tak było dalej - mówił. 

Olimpijczyk, jak podkreślali obecni na spotkaniu, wciąż jest aktywny - uczestniczy w życiu społeczności działających na rzecz sportu, ma swoje stałe miejsce na Stadionie Zawiszy.

fot. Anna Kopeć

Jubilat dzielił się z gośćmi m.in. wspomnieniami z igrzysk w Melbourne. -  Nie dociera do mnie jeszcze to, że mam już 90 lat. Dziękuję bardzo za wszystko.

red

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

mk Autor