Wydarzenia 19 mar 2018 | Redaktor
Młodzi pobiegli dla Sulimy-Kamińskiego [ZDJĘCIA]

Uczestnicy biegli w okolicznościowych koszulkach i z książkami w rękach / fot. Anna Kopeć

Dziś (19 marca) mija 16 lat od śmierci bydgoskiego pisarza, Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Młodzież ze szkół podstawowych wzięła udział w biegu na jego cześć.

 W biegu na terenie SP nr 18 im. J. CH. Andersena wzięli udział uczniowie trzech szkół: SP nr 19 im. M. Kopernika, SP nr 35 im. J. Dąbrowskiego i szkoły-gospodarza. Na uczestników czekały puchary i upominki. 

Obecna była także córka pisarza / fot. AK

Poza wydarzeniem sportowym odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Most łączy pokolenia” oraz quiz na temat życia i twórczości pisarza. 

Impreza odbyła się w ramach trwających obchodów 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Żył w latach 1928–2002. Choć miał na swoim koncie wiele książek i audycji radiowych, powszechne uznanie zyskał trylogią bydgoską „Most Królowej Jadwigi”. - Zależy mi, by trafiać zwłaszcza do młodych i by właśnie oni chcieli czytać „Most Królowej Jadwigi” – mówi córka pisarza, Elżbieta Kamińska-Zielińska. Z okazji obchód planowane jest e-wydanie „Mostu...”, a także specjalna edycja papierowa, stylizowana na stare wydanie. Jej wydanie będzie jednak możliwe dopiero wtedy, gdy znajdą się osoby albo instytucje, które zechcą wesprzeć tę inicjatywę finansowo.

Plan obchodów 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego

5 i 6 maja na Wyspie Młyńskiej, tak jak w minionych latach pojawią się dywany kwiatowe, które zaprojektują uczniowie liceum plastycznego. Młodzi z „plastyka” także podczas pleneru rzeźbiarskiego w Myślęcinku stworzą ławeczkę Sulimy-Kamińskiego, która potem stanie albo w Myślęcinku, albo na Wyspie Młyńskiej.

12 i 13 maja podczas Mistrzostw Miasta Bydgoszczy w Brdyujściu ma odbyć się bieg wioślarski poświęcony autorowi „Mostu”, a 9 czerwca – happening na moście Sulimy-Kamińskiego  z udziałem młodzieży m.in. z SP nr 19 i Koła Szwederowo-Górzyskowo. Z kolei w sierpniu na ulicach Bydgoszczy dwukrotnie odbędzie się gra miejska śladami bohaterów bydgoskiej sagi.

Wszystkim uroczytościom i wydarzeniom z okazji jubileuszu 90. rocznicy urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiegopatronuje „Tygodnik Bydgoski”.

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor