Wydarzenia 29 kwi 17:11 | mk
Młyny Rothera. Taras z fontannami dostępny od soboty! [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji Młynów Rothera. Od 1 maja będzie można wybrać się na plac przed obiektem i zobaczyć taras z kompleksem fontann. W przyszłości ma on zyskać wyposażenie i służyć do organizacji wydarzeń kulturalnych.

Sfinalizowanie pierwszego etapu, doprowadzenie obiektu do stanu „deweloperskiego”, ogłoszono w czwartek (29 kwietnia). – To bardzo ważny dzień dla naszego miasta, oddanie perły architektury na Wyspie Młyńskiej – mówił prezydent miasta Rafał Bruski. Dziękował wykonawcy, firmie Budimex. – Wykonano ogrom prac, wcześniej była to zalana wodą ruina – przypomniał. – Trudno mi opisać, jak tu jest pięknie. Wkrótce będą mogli Państwo zobaczyć ten obiekt od środka.

Zespół Parku Kultury, której siedzibą będą Młyny Rothera, ma teraz zadbać o zaaranżowanie, wyposażenia obiektu. – Ten budynek nie ma być tylko podziwiany, ma tętnić życiem i to jest nasze zadanie jako instytucji – mówił dyrektor Parku, Sławomir Czarnecki.

Na razie, od 1 maja, będzie można wybrać się na taras z podświetlanymi po zmroku fontannami. –W wakacje planujemy, w ograniczonym zakresie, możliwość zwiedzania obiektu oraz podziwiania panoramy miasta z punktu widokowego w Młynie Rothera – czytamy na stronie internetowej młynów. 

Jako pierwszy dla zwiedzających na stałe otwarty zostanie spichlerz zbożowy – planowany termin udostępnienia to początek przyszłego roku. W budynku mają znaleźć się sala szkoleń i spotkań, sale wielofunkcyjne z możliwością organizacji wydarzeń i wystaw, restaurację i jedna z trzech głównych wystaw – „Węzły”. Następnie otwarty zostanie budynek główny – młyn, a w połowie 2023 – spichrz mączny.

W maju ma zostać ogłoszony przetarg na kawiarnię na tarasie i lodziarnię w budynku dawnych łazienek. W przygotowaniu są też przetargi na wyposażenie wnętrz.

Kompleksowa rewitalizacja Młynów Rothera wynosi około 95 mln złotych. Część środków (25 mln zł) miasto pozyskało z funduszy unijnych.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej

mk Autor