Wydarzenia 12 wrz 2019 | Redaktor
Moc wojskowych atrakcji na pikniku NATO [ZAPOWIEDŹ]

fot. mk

W sobotę (14 września) w Myślęcinku piknikiem świętowany będzie Dzień NATO. Już po raz trzeci najmłodsi przez chwilę będą mogli poczuć się jak żołnierze.

Do udziału w pikniku w czwartek (12 września) zapraszali dowódcy poszczególnych formacji i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

– Zarówno my wszyscy, jak i nasze kraje możemy być dumni z faktu przynależności do tego wielkiego sojuszu – mówił zastępca dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych, generał brygady Jozsef Szpisjak. Przypomniał też, że to Bydgoszcz jest polską stolica NATO. – To w tym mieście znajdują się nasze siedziby, tu otrzymujemy wsparcie niezbędne do wypełniania naszej misji – dodał.

Trzecia edycja pikniku przypada w okresie ważnych rocznic. – W 2019 r. NATO świętuje 70. rocznicę powstania, Polska, Czechy i moja ojczyzna, Węgry, obchodzą 20. rocznicę swojego członkostwa w Sojuszu – tłumaczył. Mija też 15 lat od powstania Centrum Szkolenia w Bydgoszczy. – Ponieważ jest to wyjątkowy rok, staramy się, żeby ten Dzień NATO był jak najbardziej interesujący i wart zapamiętania – mówił gen. Szpisjak. 

– Po raz trzeci NATO chce wyjść ze swoich pilnie strzeżonych obszarów do mieszkańców Bydgoszczy – mówił prezydent Rafał Bruski. – Na polanie Różopole w Myślęcinku mieszkańcy będą mogli bliżej poznać tych, którzy tu przyjeżdżają, pracują, którzy, gdy wyjeżdżają, stają się ambasadorami naszego miasta – dodał. 

Podczas Dnia NATO zobaczymy m.in wystawę sprzętu wojskowego, odbędzie się też parada z flagami państw członkowskich NATO, a najmłodsi będą mogli spróbować sił na torze przeszkód, strzelnicy snajperów i w konkurencjach takich jak rzut granatem do celu.

W strefie plastycznej maluchy ozdobią fort i czołg. Nie zabraknie też ćwiczenia umysłu: logicznej bomby do rozbrojenia. Pokaz psów przygotuje policja, a muzykę zadba m.in. Orkiestra Wojskowa. Na głodnych czeka tradycyjna grochówka.  

– Na zachętę powiem, że poza jednostkami NATO-wskimi, które mieszczą się w Bydgoszczy, na polanie Różopole będziemy również gościć amerykańskich żołnierzy, którzy współpracują z Polakami w ramach misji Atlantic Resolve – dodał zastępca dowódcy Grupy Integracyjnej Sił NATO, pułkownik Fabio Nagni. – Zaprezentują swoje pojazdy i sprzęt, którym posługują się na co dzień.

W obchody włącza się także Wojsko Polskie. Pierwsze atrakcje na Różopolu w sobotę (14 września) o 13.00. Piknik potrwa do 18.00.

Program godzinowy:
13:00 – występ zespołu B4 Art z  Gdyni
13:20 – występ Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy  
14:00 – prezentacja flag
14:20 – oficjalne rozpoczęcie
14:30 – występ Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy  
15:00 – występ zespołu Błękitne Berety
15:20 – występ zespołu B4 Art z  Gdyni
15:40 – rozdanie nagród – konkurs wiedzy o NATO + Terenowa Masakra  
16:00 – występ zespołu Błękitne Berety
16:30 – pokaz psów – Komenda Wojewódzka Policji
17:00 – występ zespołu SIGALS  
18:00 – zakończenie Dnia NATO

tekst i fot. mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor