Wydarzenia 21 maj 13:13 | Krzysztof Drozdowski
Montagu - Człowiek, którego nie było. Największe oszustwo II wojny światowej [RECENZJA]

Zachwycając się czasami drobiazgowymi ustaleniami i przebiegiem wielkich operacji militarnych na frontach II wojny światowej zapominamy, że często współgrały z nimi lub je wyprzedzały działania, które skrzętnie planowano w popularnie nazywanych zadymionych gabinetach. I to właśnie o jednej z takich operacji jest najnowsza książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Replika.

Ewen Montagu był z wykształcenia prawnikiem, pochodził z szlacheckiej rodziny. Wśród jego zainteresowań było między innymi żeglarstwo. Co jednak najważniejsze dla nas jest też autorem sensacyjnych wspomnień na temat jednej z największych akcji dezinformacyjnych II wojny światowej, przeprowadzonych przez państwa alianckie.

W kwietniu 1943 r. wody oceanu wyrzuciły na wybrzeże Hiszpanii ciało Williama Martina, majora Królewskiej Piechoty Morskiej. Przewoził on niezwykle cenną korespondencję pomiędzy najwyższymi dowódcami alianckimi. 

Jedynie w gabinetach wywiadowczych wiedziano, że cała historia została sfabrykowana. Jedynym i jednocześnie najważniejszym pytaniem było to czy Niemcy złapią przynętę? Celem operacji „Mincemeat” czyli „Mielonka” było wprowadzenie Niemców w błąd, co do miejsca przyszłego lądowania wojsk sprzymierzonych w południowej Europie.

Jedną z najważniejszych osób, które opracowały plan wyprowadzenia Niemców na manowce był właśnie Ewen Montagu, który w obliczu swoich zasług został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Autor na blisko 200 stronach opisuje zarówno planowanie jak i szczegółowo ukazuje przebieg samej operacji i jej skutki. To czego nie mógł ujawnić lub nie wiedział w trakcie pisania swoich wspomnień zostało uzupełnione przez polskiego tłumacza ksiażki Pawła Szadkowskiego w obszernym wstępie oraz posłowiu.

Sukces operacji zaskoczył Aliantów. Dzięki niemu operacja „Torch” mogła zostać przeprowadzona z powodzeniem. Była jedną z najdziwniejszych oeracji wywiadowczych w całej II wojnie światowej. Dlatego tym bardziej, mimo że obecnie wiemy an jej temat już dosć dużo to warto poznać całą historię oczami jednego z jej twórców. 

 

Ewen Montagu, Człowiek, którego nie było. Operacja „Mincemeat” - największe oszustwo II wojny światowej, wyd. Replika, Poznań 2022.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.