Wydarzenia 11 sie 2018 | Redaktor
Na Wyżynach powstanie centrum rekreacyjne. Głosowanie tym razem bez fałszerstw

Wyżyny widziane od al. kard. Stefana Wyszyńskiego, fot. Pit1233/Wikipedia

W powtórzonym głosowaniu na inwestycję, która w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego ma zostać zrealizowana na Wyżynach, zwyciężyło centrum rekreacyjne przy ul. Bohaterów Kragujewca. Pierwsze głosowanie zostało unieważnione z powodu podejrzenia o fałszerstwo.

Ponowne głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na Wyżynach odbywało się od 11 czerwca do 11 lipca 2018 r. w formie elektronicznej i papierowej. Powtórzenie procedury wymusiły nieprawidłowości ujawnione po pierwszym głosowaniu. Urzędnicy odkryli, że na części kart do głosowania widniały dane osób zmarłych. Znaleziono także głosy z nazwiskami panieńskimi, co sugerowało, że dane mogły być wykorzystane przez osobę trzecią. Także IP komputerów, z których oddawano głosy na Wyżyny, powtarzały się – seryjne głosowanie w godzinach nocnych, nawet w odstępach 30-sekundowych, było przeprowadzane z tych samych urządzeń. 

Ponownej weryfikacji zostało poddanych prawie pięć tysięcy głosów oddanych na dwa projekty (budowa pieszojezdni oraz budowy sięgacza). Zwrócono się do osób, które rzekomo głosowały na  te inwestycje, co potwierdziło nieprawidłowości. Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.

W ponownym głosowaniu oddano łącznie 2197 ważnych głosów. Najwięcej mieszkańców wybrało utworzenie centrum rekreacyjno-sportowego przy szkole przy ul. Bohaterów Kragujewca. Na ten projekt zagłosowało 416 osób.

UMB, ml

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor