Wydarzenia 27 kwi 2019 | Redaktor
Nasza droga akademia. Minister odpowiada radnym

fot. Anna Kopeć

Budowa nowoczesnego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy planowana jest na lata 2020-23 - wynika z odpowiedzi jaką ministerstwo przesłało na apel bydgoskiej Rady Miasta.

Budowa kampusu Akademii Muzycznej budzi emocje przede wszystkim polityczne. Zdominowana przez Platformę Obywatelską i jej sojuszników Rada Miasta Bydgoszczy co rusz wysyła apele do rządu, aby zadeklarował finansowanie inwestycji wpisanej do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Nowa inwestycja ma być zlokalizowana na działce o powierzchni ponad trzech hektarów między ul. Chodkiweicza, a Kamienną. Teren zabudowy to około 4 500 m kwadratowych. Nowy kampus powstanie na terenach, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mają przeznaczenie dla nauki, edukacji i rekreacji. Bydgoski ratusz zapewnił już budowę dróg dojazdowych. Wciąż jednak nie ma planu finansowania inwestycji.

Na apel radnych z 27 lutego odpowiedział w imieniu wcepremiera Piotra Glińskiego, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin. Z pisma wynika, że „przez zmieniający się kosztorys inwestycji nie zrealizowano jej w trybie pierwotnym”.

Wstępny koszt budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego zakładał 100 mln zł przy wsparciu 55 mln zł z budżetu państwa. Jeszcze w maju ubiegłego roku władze uczelni wskazywały na konieczność sfinansowania kosztów z budżetu państwa w wysokości 163 mln zł. Natomiast, zgodnie z wnioskiem złożonym przez Akademię Muzyczną 22 listopada ubiegłego roku, koszt wzrósł do 220 mln zł przy całkowitym dofinansowaniu z budżetu państwa, a tylko przy hipotetycznym wsparciu 86,3 mln z zewnętrznych środków.

Minister tłumaczy, że „finansowanie ze środków MKiDN stało się więc niemożliwe, a jedyną drogą do realizacji tego przedsięwzięcia jest przekwalifikowanie zadania jako programu wieloletniego budżetu państwa (art. 136 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych)”.

Czytaj też: Makieta nowego kampusu Akademii Muzycznej

Jarosław Sellin informuje, że „aktualnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje projekt uchwały Rady Ministrów, którego przedstawienie do Rady Ministrów planowane jest na przełom drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku. Zgodnie z wystąpieniem uczelni stanowiącym podstawę prac legislacyjnych okres realizacji przedsięwzięcia został zaplanowany na lata 2020-2023”.

Pełna treść listu ministra:

jk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor