Wydarzenia 9 cze 2019 | Redaktor
Naukowcy UTP zdobyli medale za wynalazki

fot. UTP

Na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2019 wynalazki naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy otrzymały trzy medale.

Targi odbyły się , które odbyły się 4 i 5 czerwca w Katowicach.

Nagrodzono:

System lądowisk dla autonomicznych dronów - brązowy medal

To unikalna, opatentowana koncepcja sieci współpracujących wielostanowiskowych lądowisk, która  obejmuje zarówno lądowiska stacjonarne, jak i mobilne i gwarantuje obsługę dronów należących do różnych służb i instytucji, obniżając koszt i zwiększając elastyczność wykorzystania systemu lądowisk.

Twórcami tego wynalazku są: mgr inż. Sandra Śmigiel, dr inż. Damian Ledziński, Maciej Gniadek, Agata Dunisławska

Mobilny rejestrator EKG oparty na LoRa - srebrny medal

Wynalazek dostarcza narzędzie diagnostyczne ułatwiające zarządzanie pacjentami ze schorzeniami kardiologicznymi w społeczeństwie, monitorując rytm serca i wykrywając stany zagrażające życiu pacjenta, lokalizując i alarmując w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w przebiegu EKG, a także kontrolując stan zdrowia pacjenta z jednoczesną profilaktyką. Urządzenie nie wymaga częstego ładowania i/lub wymiany baterii, przez co czas jego pracy, mimo transmisji danych do placówki medycznej, nie ulega skróceniu. Dzięki zastosowaniu opcjonalnego modułu pamięci, istnieje możliwość pełnej rejestracji przebiegu EKG z dłuższego okresu i jego późniejsza analiza. Zaletą rozwiązania jest także możliwość wzbogacenia systemu o technologię GPS, która usprawni proces lokalizacji i skróci czas dotarcia do chorego.

Twórcami tego wynalazku są: mgr inż. Sandra Śmigiel, dr inż. Damian Ledziński, dr inż. Tomasz Andrysiak

Reaktor plazmy nietermicznej wyładowań barierowych do dezynfekcji i/lub sterylizacji produktów pochodzenia biologicznego - brązowy medal. Wynalazek zdobył wyróżnienie - Nagrodę Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Plazmę niskotemperaturową można wygenerować w powietrzu. Jest to czwarty stan skupienia, zjonizowane powietrze bogate m.in. w jony, atomy, rodniki, ozon, promieniowanie UV, które wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Pozwala to ograniczać poziom skażenia mikrobiologicznego, które może powstać np. w procesie produkcji czy podczas przechowywania i transportu. Tym samym plazma może wpływać na wydłużenie okresu przydatności do spożycia produktów żywnościowych.

Twórcami są: dr hab. inż. Jan Mućko, prof. UTP, dr hab. inż. Dariusz Pańka, prof. UTP, dr hab. inż Piotr Domanowski, prof. UTP, dr inż. Sławomir Bujnowski

Uczelnia została także wyróżniona za aktywność naukową i innowacyjne rozwiązania przez Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji  INTARG 2019 to miejsce promocji  innowacyjnych rozwiązań, produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, w celu ich transferu do przemysłu oraz komercjalizacji. Targi są platformą bezpośredniego kontaktu przedstawicieli nauki i biznesu oraz podmiotów wspomagających i finansujących badania i rozwój.

Źródło i foto: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor