Wydarzenia 29 paź 18:51 | Redaktor
Nie żyje Andrzej Półtawski, filozof, powstaniec warszawski

Prof. Andrzej Półtawski, fot. Piotr Drabik (kadr: „Tygodnik Bydgoski”), Wikipedia, lic. CC BY 2.0

W czwartek (29 października) w wieku 97 lat zmarł prof. Andrzej Półtawski, filozof, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, współpracownik Jana Pawła II.

Andrzej Półtawski ur. się 22 lutego 1923 w Warszawie, był członkiem Armii Krajowej, w stopniu podchorążego służył w powstaniu warszawskim, na Żoliborzu. Po powstaniu został osadzony w obozie jenieckim Altengrabow - Groß Lübars koło Magdeburga.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod kierunkiem fenomenologa, prof. Romana Ingardena. Uzyskał tytuł doktora na podstawie rozprawy „Rzeczy i dane zmysłowe. Świat i spostrzeżenie u G. E. Moore’a”, a następnie habilitację w oparciu o pracę „Świat, spostrzeżenie, świadomość”. W latach 1957–1970 był pracownikiem naukowym UJ, w latach 1973-1993 -Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Kierował Katedrą Teorii Poznania ATK.

Był także bliskim współpracownikiem metropolity krakowskiego, abpa Karola Wojtyły, później - Jana Pawła II. 

Był mężem dr Wandy Półtawskiej, specjalistki w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, przyjaciółki Jana Pawła II, działaczki pro-life. Oboje z żoną byli członkami Papieskiej Rady ds. Rodziny.

fot. lic. CC BY 2.0

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor