Wydarzenia 23 wrz 21:06 | ak
Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat

fot. Wikipedia

W piątek (23 września) w wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Franciszek Pieczka urodził się i wychowywał w Godowie, wsi położonej w powiecie wodzisławskim. Przed wybuchem II wojny światowej był organisą w miejscowym kościele i pracował na roli. Od najmłodszych lat interesował się jednak kinem, z czym związał swoje przyszłe życie. Na studiowanie aktorstwa zdecydował się po zakończeniu wojny.

Był absolwenstem PWST w Warszawie. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Od lat siedemdziesiątych był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Wystąpił w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów szczególnie zostanie zapamiętany z filmów „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Za poszczególne role, a także wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.

W 2017 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

W kwietniu 2022 podano informację o zakończeniu kariery aktora, jednak syn zdementował tę wiadomość.

 

życiorys w oparciu o: wikipedia

ak Autor