Wydarzenia 2 sie 2019 | Redaktor
Niech już na zawsze pamięć powstania warszawskiego kształtuje nasz szacunek [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Oficjalne obchody 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego odbyły się w czwartek (1 sierpnia) na osiedlu Leśnym pod obeliskiem usadowionym ćwierć wieku temu ku chwale tych, którzy dokonali tego niezwykłego zrywu narodowego. - Byli bohaterami. Choć sami nigdy się za takich nie uważali, a jednak mimo lęku, stając w obliczu niewiadomej, wybrali właściwie – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Podczas uroczystości prezydent Bydgoszczy wygłosił wyjątkowo poruszające przemówienie.

Mówił:

„Kim byli ci, którzy 75 lat temu chwycili za broń, by wyrwać ukochane miasto z rąk hitlerowskich Niemiec?

Na pewno byli marzycielami. Tymi, którzy widzieli Warszawę dumną, rozkwitająca gwarem różnorodności, pełna dziecięcych uśmiechów (…) rozbrzmiewającą muzyką.

Byli też śmiałkami. W najlepszym tego słowa znaczeniu. Bo jak inaczej nazwać tych, którzy często bez broni, poświęcając tak wiele, nie pytając o cenę jaką przyjdzie im zapłacić, gotowi byli ruszyć do boju. Oddać to, co posiadali najcenniejszego, swoją młodość, swoją przyszłość, swoje życie. Rzucić się do walki pod dumną, biało-czerwona flagą, wierząc, że niebawem polski orzeł znów wzbije się prosto do nieba.

Przede wszystkim jednak byli bohaterami. Choć sami nigdy się za takich nie uważali, a jednak, mimo lęku, stając w obliczu niewiadomej, wybrali właściwie.  

Każdy z nich w jednej chwili, gdy tylko wybiła godzina W, przemienił się w żołnierza, walczącego o naszą wolność, nasz pokój, naszą przyszłość. Dzieliło ich wiele, lecz łączyło jedno, niezachwiana wiara i miłość do Ojczyzny. Tak wielka, że jedynie czyny były ją w stanie wyrazić.

Dziś, kiedy obchodzimy 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, z pokorą pochylamy głowy przed tymi, którzy mieli w sobie dość odwagi, żeby wskazać nam drogę do celu. Dzięki którym, wolność i niepodległość, tłumiona przez długie wojenne lata, w naszych sercach, w sercach naszych rodaków triumfem się odrodziła. Niezłomni.

Jakich słów użyć, by wyrazić naszą wdzięczność?

Niech już na zawsze pamięć powstania warszawskiego kształtuje nasz szacunek i miłość do tych, którym nie było wszystko jedno, którzy potrafili kochać Polskę tak prawdziwie, tak do końca. I w imię tej miłości zwyciężać, a gdy trzeba było, także zginąć. Nie zmarnujmy tego nigdy. Tego wyjątkowego skarbu, skarbu wolności, który powstańcy z zaufaniem złożyli w nasze ręce. Obyśmy zawsze byli tego godni.

Chwała bohaterom. Chwała powstańcom warszawskim”.

Galeria zdjęć z uroczystości poniżej.


Czytaj też: Patriotyczne obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego:

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor