Wydarzenia 27 wrz 2021 | kd
Pięciu Żołnierzy Niezłomnych zostało pochowanych z honorami na cmentarzu przy Kcyńskiej [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

W niedzielę 26 września na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy, odbył się pogrzeb państwowy pięciu Żołnierzy Wyklętych odnalezionych w masowym grobie przez IPN.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 25 września wystawieniem trumien w  Auli Świętego Krzyża w Bazylice Wincentego a Paulo. Następnego dnia odbyła się msza św. pogrzebowa. Stamtąd kondukt pogrzebowy przejechał na ul. Kcyńską. 

– Data pogrzebu jest symboliczna. To wigilia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data nie jest tragiczna, lecz chwalebna. To data wielkości polskiego narodu i polskiego społeczeństwa, nawiązująca do tego, co udało się w Polsce mimo tragedii – podkreślał dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

W trakcie pogrzebu pochowano ppor. Tadeusza Ośkę, st. sierż. Ludwika Augustyniaka, st. sierż. Floriana Dutkiewicza, Zbigniewa Rostka oraz osoby oznaczonej jako „N.N”. 

Czytaj też: Bohaterowie Bydgoskiej Łączki - nowa wystawa w IPN [GALERIA]

Pierwsze ekshumacje na Cemntarzu Komunalnym (ul. Kcyńska 51) prowadzono w kwietniu 2017 roku. To właśnie tutaj zostali potajemnie pochowani żołnierze podziemia niepodległościowego z lat 1945-1953.

kd Autor