Wydarzenia 23 paź 19:08 | mk
Nowa Astoria gotowa. Jest pozwolenie na użytkowanie [ZDJĘCIA]

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rozpoczęta dwa lata temu budowa największego basenu w regionie dobiegła końca - Nowa Astoria otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja pochłonęła ponad 102 mln złotych.

– Teraz czas na testy, szkolenia pracowników, ostatnie wyposażenie. Gdy  pozwoli na to  sytuacja epidemiczna, udostępnimy ten nowoczesny obiekt mieszkańcom i sportowcom – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Kompleks składa się z dwóch budynków:  głównego - hali basenowej (od strony ul. Królowej Jadwigi) i hangaru na kajaki (od strony bulwaru).

Główny budynek ma cztery kondygnacje, w tym dwie podziemne. Wejścia zlokalizowano na poziomie parteru i poziomie -1, od strony Brdy.

- Poziom parteru i I piętra zajmuje olimpijski basen o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1m schodzącym do 6 m na długości 12,5 m (umożliwiając naukę nurkowania) - informuje ratusz. Ruchomy pomost pozwala dzielić basen na dwie części.

Na różnicowanie aktywności na basenie pozwoli także ruchome dno (o wymiarach 25 m x 25 m), umożliwiające zmianę głębokości o 0 do 210 cm.  - Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, basen możemy podzielić na cztery strefy o różnych głębokościach, gdzie będą odbywały  się różne rodzaje zajęć - przekazuje urząd miasta. Woda w basenie będzie podgrzewana do 28 stopni

Olimpijskie wymiary niecki pozwolą m.in na organizację w Bydgoszczy imprez pływackich o ogólnopolskiej randze. Widownia pomieści ok. 500 osób.

W głównym budynku zlokalizowano także  salę rozgrzewkową, pomieszczenia fitness, sauny, jacuzzi, siłownie, sale szkoleniowe, szatnie i zaplecze sanitarne, pomieszczenia biurowe.

Na podstawie: UMB, zdjęcia: UMB

 

mk Autor