Wydarzenia 18 mar 2019 | mk
„Nowa piątka” Morawieckiego. Busy ruszają w województwo

fot. Anna Kopeć

500 złotych na pierwsze dziecko i trzynasta emerytura – to dwa z programów „Nowej piątki”. Pracownicy urzędu wojewódzkiego i ZUS-u będą promować je i konsultować w całym województwie.

Kampania programów została zainaugurowana w poniedziełek (18 marca) przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

– Ruszymy do każdego samorządu w województwie kujawsko-pomorskim. Będziemy chcieli rozmawiać z mieszkańcami poszczególnych gmin o tym, co się przy programach rządowych wydarzyło i co planujemy. Do końca marca chcemy odwiedzić pięć powiatów i 25 samorządów – zapowiadał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

fot. Anna Kopeć

„Nowa piątka” zakłada m.in. rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. – Po sukcesie programu przeszło trzy i pół miliarda złotych trafiło do kujawsko-pomorskich rodzin, korzysta z niego blisko 200 tys. dzieci. Otworzenie się na pierwsze dziecko oznacza, że z programu skorzysta 400 tys. dzieci w naszym województwie – mówił. Dodał także, że na objęcie wsparciem także pierwszego dziecka „rząd zapracował swoimi wynikami gospodarczymi i stać nas na to, żeby ten program sfinansować. Pierwsza edycja programu nakręciła polską gospodarkę i mamy nadzieję, że tak będzie również  przy programie na pierwsze dziecko – tłumaczył. 

Zwolnienie z PIT-u dla osób dla 26. roku życia, obniżenie PIT-u i zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, co wpłynie na zwiększenie wynagrodzenia każdego pracującego w Polsce, poprawa połączeń transportowych w województwie – wymieniał kolejne założenia „piątki”.

Ostatni ze wskazanych programów ma pomóc odbudować gminom sieć połączeń autobusowych z mniejszymi miejscowościami. – Tam, gdzie kiedyś poruszały się autobusy PKS-u, a teraz ich po prostu nie ma. Program skierowany jest do takich samorządów. Chcemy, żeby Polska rozwijała się w sposób zrównoważony – mówił wojewoda.

Pracownikom urzędu wojewódzkiego w spotkaniach z mieszkańcami towrzyszyć będą przedstawiciele ZUS-u. W „nowej piątce” znalazł się także program trzynastej emerytury. 

fot. Anna Kopeć

Liderami busów „nowej piątki” będą Jerzy Kowalik – doradca wojewody, i Anna Napiórkowska, doradca wicewojewody.

Więcej o „nowej piątce” czytaj: Walczą z wykluczeniem – nowa „piątka” Prawa i Sprawiedliwości

 

mk Autor