Wydarzenia 17 sty 2018 | Redaktor
Nowe baseny powstaną w Fordonie i na Miedzyniu

Wizualizacja basenu na Miedzyniu/fot. materiały prasowe UM Bydgoszcz

W drugiej połowie tego roku rozpocznie się budowa pływali w Fordonie, a rok później – na Miedzyniu. Trwa także budowa basenu na Kapuściskach.

We wtorek (16 stycznia) na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski, ku uciesze mieszkańców Fordonu i Miedzynia, ogłosił, że program budowy osiedlowych basenów zostanie przyspieszony. Według pierwotnych założeń kolejne baseny miały powstawać co dwa lata. – Dzięki stabilnej sytuacji finansowej miasta możemy szybciej zbudować te baseny. Zależy mi, żeby równy dostęp do nich mieli wszyscy mieszkańcy miasta. Jednocześnie budować będziemy nową Astorię z basenem olimpijskim, która pozwoli na profesjonalne treningi zawodowym sportowcom – ogłosił prezydent Bydgoszczy.

Jeszcze tej wiosny planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę pływalni przy Zespole Szkół nr 28 przy ul. Kromera. Będzie to duży, 3-kondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko pięciu tysięcy metrów kwadratowych. W skład kompleksu basenowego wejdą: 6-torowa niecka basenu pływackiego oraz niecka rekreacyjna i do nauki pływania. Ma być też szereg atrakcji: grzybek wodny, rwąca rzeka, ławeczka z masażem, gejzer wodny z oświetleniem podwodnym, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią, wanny do hydromasażu, jacuzzi z oświetleniem podwodnym, a także zjeżdżalnię o długości 58 metrów. Na widowni zaplanowano 159 miejsc. Basen będzie wyposażony w kompleks SPA (sauna sucha fińska z natryskami), a także siłownię i salę fitness. Kompleks przy ul. Kromera będzie warty około 37,5 mln złotych. Jego budowa może rozpocząć się już we wrześniu.

W przyszłym roku rozpocznie się natomiast budowa basenu na Miedzyniu. Powstanie on przy Zespole Szkół nr 8 przy ulicy Pijarów. Będzie to obiekt nieco mniejszy od fordońskiego o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. – To ze względu na ograniczony teren pod tę inwestycję – tłumaczą urzędnicy. Na pływalni przy ul. Pijarów zaplanowano dwie kondygnacje. Zlokalizowane będą na nich niecka basenu, dwa brodziki dla dzieci z różnymi atrakcjami do zabawy oraz mała zjeżdżalnia. Poza tym na Miedzyniu będzie można zrelaksować się w dużych wannach SPA oraz strefie fitness. Zarówno pływalnie na Tatrzańskim, jak i na Miedzyniu będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tym roku planowane jest też rozpoczęcie prac nad nową Astorią z basenem olimpijskim. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 100 mln złotych. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na to zadanie. W ubiegłym roku natomiast rozpoczęła się budowa basenu o charakterze parku wodnego na Kapuściskach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to bydgoszczanie będą pływać na obiekcie przy ul. Szarych Szeregów – przy V LO – już w grudniu.

W cierpliwość muszą się natomiast uzbroić mieszkańcy osiedla Leśnego. W głosowaniu na kolejność budowy pływalni, osiedle to zajęło trzecie, ostatnie miejsce. Budowa basenu na Leśnym rozpocznie się więc najwcześniej w 2020 roku.

Wizualizacja basenu na Tatrzańskim/materiały prasowe UM Bydgoszcz
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor