Wydarzenia 6 gru 2017 | Redaktor
Nowe Elfy2 dla POLREGIO [AKTUALIZACJA]

fot. PESA Bydgoszcz

W czwartek (7 grudnia) w bydgoskich zakładach PESA odbędzie się uroczystość przekazania pierwszego pociągu Elf2 na zamówienie spółki POLREGIO-Przewozy Regionalne.

UWAGA! Zprzyczyn niezaleznych od PESA uroczystość została przesunięta w czasie - otrzymaliśmy informację z ostatniej chwili.

W ramach tego zamówienia bydgoska PESA wyprodukuje dla POLREGIO-Przewozy Regionalne cztery składy pociągów Elf drugiej generacji. Wszystkie mają obsługiwać linie przewoźnika w województwie kujawsko-pomorskim.

To kolejna dobra wiadomość z PESA w grudniu. W poniedziałek bydgoska firma przekazała do użytkowania nowe Elfy dla województwa podkarpackiego.

tutaj Elfy2 dla Podkarpacia

Produkcja w PESA może być kontynuowana bez przeszkód. Na początku listopada firma podpisała z konsorcjum banków prowadzonym przez PKO Bank Polski kredyt na 200 mln zł. „Pożyczka zapewni spółce stabilność finansowa i da czas na poszukanie inwestora” – poinformował dziennik Rzeczpospolita. W najbliższym miesiącu banki wyznacza członka zarządu PESA ds. finansowych.

tutaj Kredyt dla PESA

Tymczasem firma wycofała się z wyścigu po kontrakt na produkcje tramwajów dla Krakowa, mimo że ostatecznie po wielu perturbacjach wygrała przetarg. Z kolei w poniedziałek przyszła rzecznik Kolei Mazowieckich poinformował:

„4 grudnia w Krajowej Izbie Odwoławczej zapadł wyrok dotyczący odwołań PESA i NEWAGU w przetargu na realizację zamówienia na 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Mazowieckich. Oba odwołania zostały oddalone.

Przetarg na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych został ogłoszony 1 czerwca br. Oferty złożyło trzech producentów taboru: Newag S.A., Stadler Polska Sp. z o.o. oraz konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz S.A. i ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A. Najwyżej została oceniona oferta Stadlera. Pod koniec października do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły odwołania od dwóch pozostałych producentów. Decyzją Krajowej Izby Odwoławczej zostały one oddalone.

- Z zasady nie komentuję wyroków organów do tego powołanych, ale cieszę się niezmiernie z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej. Głównie dlatego, że realne staje się podpisanie umowy z dostawcą taboru umożliwiające dostarczenie pierwszych pojazdów w IV kwartale 2018 r. Moim też zdaniem, wyrok KIO potwierdza, że postępowanie przetargowe zostało przeprowadzone przez Koleje Mazowieckie w sposób prawidłowy i transparentny, a dostawca elektrycznych zespołów trakcyjnych wybrany wedle obiektywnych kryteriów - powiedział Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.”

 r

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor