Wydarzenia 1 wrz 2020 | mk
Nowy rok, nowe zasady. Zaczyna się nauka

Początek roku w SP nr 20 w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

Prawie 43 tys. uczniów w Bydgoszczy, a 272 tys. w województwie rozpoczęło nowy rok szkolny. Czeka na nich wiele nowości wynikających z zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Już rozpoczęcie roku, choć stacjonarne, wyglądało inaczej. Szkoły, by uniknąć gromadzenia się uczniów, wyznaczyły więcej niż zazwyczaj godzin spotkań z wychowawcami. Nie wszystkie klasy uczestniczyły też w uroczystym apelu.

fot. Anna Kopeć

Wprowadzono również inne środki zapobiegawcze. Przykładowo, w Szkole Podstawowej nr 20 zapisy dziecka do świetlicy i na obiady odbywały się na boisku. Dzieciom młodszym w budynku mógł towarzyszyć tylko jeden opiekun, rodzice dzieci starszych nie mieli wstępu do środka.

Witaj szkoło, witajcie nowe zasady

Pierwsze dni września będą dla uczniów czasem oswajania się z nowymi rygorami. Bydgoskie placówki uruchomiły więcej wejść do swoich obiektów, by zapobiec tłoczeniu się wchodzących. W niektórych szkołach wydłużono czas pracy, by dzieci nie rozpoczynały i nie kończyły o tych samych godzinach, wprowadzono także więcej przerw obiadowych – tak jest np. w Szkole Podstawowej nr 30.

fot. Anna Kopeć

Zgodnie z zaleceniem miasta, w miarę możliwości klasy powinny wszystkie zajęcia odbywać w tej samej sali, a uczniowie i pracownicy – zasłaniać usta i nos podczas pobytu w miejscach wspólnych, np. na korytarzach. W III Liceum Ogólnokształcącym wprowadzono ruch prawostronny – by przemieszczające się grupy uczniów nie mieszały się. Więcej o zaleceniach miasta czytaj tutaj.

Szkoły dobrze przygotowane?

Ze spokojem w perspektywę nowego roku patrzy kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Uważa, że dyrektorzy nie zostali „pozostawieni sami sobie”. Od sierpnia trwały narady i wideospotkania, władze placówek są w kontakcie z Sanepidem i kuratorium. Korzystają także z pomocy samorządów. Miasto Bydgoszczy przygotowało własny zestaw zaleceń, ukonkretniających wytyczne MEN i GiS-u.

Szkoły zostały przez samorządy i MEN wyposażone w środki ochrony. Najważniejsza w obecnej sytuacji jest jednak, jak podkreśla kurator Gralik, odpowiedzialność.

–  Odpowiedzialność rodziców za posyłanie do szkoły [tylko] zdrowych dzieci, odpowiedzialność nauczycieli, by przychodzi do szkoły bez objawów chorobowych, i odpowiedzialność uczniów za respektowanie nowych zasad – mówi.

Więcej o nowym roku szkolnym z perspektywy kuratora czytaj tutaj.

 

mk Autor