Wydarzenia 31 sie 2020 | Marta Kocoń
Kurator: Szkoły są dobrze przygotowane na nowy rok

Marek Gralik,kujawsko-pomorski kurator oświaty. Konferencja o nowym roku szkolnym odbyła się w siedzibie kuratorium (ul. Konarskiego)/fot. Anna Kopeć

Tylko zdrowy uczeń i zdrowy pracownik przekraczają próg szkoły – mówi o naczelnej zasadzie na nowy rok kurator oświaty Marek Gralik. Jego zdaniem placówki dobrze poradziły sobie z przygotowaniami do 1 września.

O czekających uczniów i nauczycieli zmianach opowiedział w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego.

Jak tłumaczył, w pierwszych dniach najważniejsze będzie zapoznanie uczniów, rodziców z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w obiektach szkolnych. 

– Kluczowym słowem jest „odpowiedzialność”. Odpowiedzialność rodziców za posyłanie do szkoły [tylko] zdrowych dzieci, odpowiedzialność nauczycieli, by przychodzi do szkoły bez objawów chorobowych, i odpowiedzialność uczniów za respektowanie nowych zasad – podkreślał.

Przyznaje, że największym problemem jest zachowanie dystansu społecznego. – Inwencja dyrektorów bydgoskich szkół, i nie tylko, jest bardzo duża, np. wprowadzają ruch jednokierunkowy. Jednymi schodami się schodzi, drugimi się wchodzi – wyjaśniał. Miasto Bydgoszcz zalecało też nakaz zakładania maseczek w częściach wspólnych, np. na korytarzach. Szkoły uruchamiają również dodatkowe wejścia do budynków, by uniknąć tłoczenia się przy drzwiach. Więcej o zaleceniach czytaj tutaj

Nie będzie obowiązywał pomiar temperatury przed wejściem, choć niektóre placówki rozważają zainwestowanie w kamerę termowizyjną.

W gotowości na on-line

Jak zaznaczył, na początku roku ważne będzie też ew. powtórka czy uzupełnienie materiału z ubiegłego roku – ze względu na ułomności nauczania zdalnego.

Nauczyciele mają też zorientować się, czy uczniowie dysponują sprzętem komputerowym i dostępem do Internetu. Ewentualne problemy w tym zakresie mają być rozwiązywane przy pomocy przedłużonego programu „Zdalna szkoła” i samorządu. – Nasycenie sprzętem komputerowym jest znacznie większe niż rok temu, bo sytuacja tego wymagała – stwierdził.

Organizowane też będą szkolenia on-line dla nauczycieli, a platforma E-podręczniki jest wyposażano obecnie w narzędzie do prowadzenia wideokonferencji.

Czerwony telefon do Sanepidu

– Dyrektorzy nie zostali pozostawieni sami sobie. 5 sierpnia pojawiły się wytyczne MEN, Ministerstwa Zdrowia i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek. Średnio w UE wszystkie kraje przygotowywały rozwiązania podobne do tych dwa–trzy tygodnie przed rozpoczęciem roku – mówił.

Zaznaczył też, że organizowane są wideokonferencje i narady z udziałem powiatowego inspektora sanitarnego, a kuratorium przygotowuje listę odpowiedzi na pytania zadane przez dyrektorów placówek. – Wszyscy dyrektorzy mają tzw. czerwony telefon – numer do powiatowego inspektora sanitarnego albo osoby która została wyznaczona, żeby w sytuacji tego wymagającej szybko się skontaktować – tłumaczył.

Rząd dostarczył także termometry bezdotykowe, maseczki, płyny dezynfekcyjne. Znaczną część środków ochrony zapewniają samorządy; pomagają też szkołom organizacyjnie. – Dobrym przykładem jest miasto Bydgoszcz, które wytyczne ogólne MEN przekuło na sytuację poszczególnych szkół – chwalił. Więcej o zaleceniach lokalnych czytaj tutaj.

– Moim zdaniem szkoły są bardzo dobrze przygotowane pod względem zapewnienia bezpieczeństwa. Jest to zasługa bardzo ofiarnej pracy dyrektorów szkół w okresie wakacyjnym – stwierdził.

Egzamin w nowym terminie

Poza zmianami związanymi z epidemią, oświatę czekają też inne.

1 września rozpoczną działalność szkoły nowego typu: branżowe II stopnia. – W naszym województwie takich szkół powołano 16, niestety tylko do trzech udał się nabór. Trwają jeszcze rozmowy w organach prowadzących, może zostaną uruchomione jeszcze oddziały w innych szkołach  – tłumaczył Marek Gralik. W Bydgoszczy „branżówki” II stopniach powstały w ZS Mechanicznych nr 2 i  ZS Drzewnych – tej ostatniej najprawdopodobniej nie uda się jednak uruchomić. W regionie funkcjonować będą także: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku.

Nowością jest także termin egzaminu ósmoklasisty. Tym razem odbędzie się w maju, a nie, jak w poprzednich latach, w kwietniu (wyłączając tegoroczną zmianę wymuszoną pandemią). Testy zaplanowano na 25–27 maja.

Od tego roku terminy rekrutacji do liceów i techników określa minister, a nie, jak do tej pory, kurator.

Tysiące uczniów i pracowników

1 września w ławkach ma zasiąść 271 tys. 856 uczniów w 1500 szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. Uczyć ich będzie 32 326 nauczycieli.

Wiadomo już, że w jednej z szkół w Bydgoszczy zajęcia rozpoczną się z opóźnieniem. Z powodu zakażenia koronawirusem jednego z pracowników do 7 września zawieszono lekcje w Szkole Podstawowej nr 47 z Odziałami Mistrzostwa Sportowego. Więcej czytaj tutaj

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji