Wydarzenia 2 sie 2020 | ak
Obchody 76.  rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Pl. Wolności

fot. Anna Kopeć

Bydgoscy Patrioci wraz z rekonstruktorami, odtworzyli na placu Wolności atmosferę panującą na warszawskiej ulicy, tuż przed godziną "W".

Chcieli w ten sposób pokazać Bydgoszczanom jak wyglądała warszawska ulica 1944 roku w przededniu Powstania. Uroczystość zorganizowano przed kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Placu Wolności. To tam można było spotkać niemieckich żołdaków i młodych Powstańców, były też przechadzające się Panie z wózkiem oraz biegające  dzieci.

fot. Anna Kopeć

Duże wrażenie robił obwoźny stragan z warzywami i czymś “spod lady”. Można było zobaczyć wartownię niemiecką, oryginalny motocykl z wyposażeniem oraz powstańczy moździerz. 

fot. Anna Kopeć

Z głośników na przemian słychać było polskie zakazane piosenki, rytmiczne niemieckie marsze czy też ckliwe utwory w wykonaniu Marleny Dietrich. Tuż przed Godziną W, przedstawicielki Młodzieży Wszechpolskiej odczytały krótką historię Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny, oddano hołd Bohaterskim Powstańcom Warszawskim, odśpiewano  Hymn Narodowy a cała uroczystość zakończyła się modlitwą za Powstańców, którą poprowadził ks. Łukasz Polasik.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

ak Autor