Wydarzenia 31 sie 2019 | Redaktor
Obejrzyj film o niemieckiej zbrodni w Karolewie [ZAPROSZENIE]

fragment plakatu

W sobotę (31 sierpnia) Fundacja „Będziem Polakami” zaprasza na spotkanie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Domu Jubileuszowym Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7 odbędzie się projekcja filmu „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939", a potem dyskusja przedstawicieli różnych kościołów o wydarzeniach 1939 roku.

Wydarzenie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Fundację „Będziem Polakami”, pod patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Spotkanie rozpocznie film pt. „Zbrodnia Pomorska. Karolewo 1939” - dokument fabularyzowany w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego, zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w 2018 roku. Opisuje dramatyczne wydarzenia, do jakich doszło w tytułowym Karolewie koło Więcborka w 1939 roku. Niemcy zamordowali wówczas prawie 2000 Polaków z 52 miejscowości powiatu sępoleńskiego. Byli wśród nich księża, nauczyciele, ziemianie, rolnicy. Dokonane po wojnie ekshumacje zwłok ujawniły barbarzyństwo sprawców. Film został oparty na wnikliwej kwerendzie archiwalnej i zeznaniach świadków – potomków ofiar obozu w Karolewie.

Po projekcji filmu, w dyskusji na temat nienawiści wezmą udział przedstawiciele różnych kościołów. Swoją obecność potwierdzili:

ks. dr Paweł Hoppe – Kościół Katolicki,
ks. mjr  rez. prof. Mirosław Michalski – Dziekan Dekanatu Pomorsko-Warmińskiego Kościoła Polskokatolickiego w RP,  Duszpasterz Wojskowy i Służb Mundurowych Kościoła Polskokatolickiego w RP,
ks. Janusz Olszański – pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, przewodniczący oddziału pomorsko-kujawskiego Polskiej Rady Ekumenicznej,
ks. Marian Radziwon – proboszcz Kościoła Prawosławnego,
ks. dr Michał Włodarczyk – pastor Kościoła Zielonoświątkowego ICF Bydgoszcz,
ks. kmdr Marek Loskot – proboszcz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Wydarzenie odbędzie się o godzinie 16.00 w Fundacji Wiatrak (Dom Jubileuszowy Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7. Spotkanie zakończy się wspólną modlitwą w Dolinie Śmierci.

Wstęp bezpłatny.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor