Wydarzenia 24 lut 2021 | mk
Od 27 lutego koniec z przyłbicami i chustami. Kwarantanna dla powracających z Czech i Słowacji

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Zakrywanie ust i nosa przyłbicą, chustą czy szalikiem od 27 lutego nie będzie dozwolone. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, obowiązkowe stanie się używanie maseczek.

Obostrzenia dotyczące m.in działalności stoków, hoteli, instytucji kultury dla większości kraju pozostaną niezmienione do 14 marca. Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie sytuacja epidemiczna jest szczególnie poważna. - 1/3 wyników testów wykonywanych w województwie daje pozytywny wynik, dlatego zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w tym regionie - czytamy na stronie www.gov.pl. Od 27 lutego uczniowie klas I-III wrócą tam do nauczania zdalnego, a hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe zostaną zamknięte. 

Od 27 lutego wprowadzona zostanie równiez obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich osób powracających z Czech lub Słowacji. Poddać się jej nie będą musiały jedynie osoby z negatywnym wynikiem testu wykonanego przed wjazdem (ważny 48 h) i osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.

Od 27 lutego w całym kraju nie będzie można używać już przyłbic, chust czy szalików do zakrywania nosa i ust. - Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki - wskazuje rząd na stronie internetowej. Do użytku dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, Rada Medyczna rekomenduje jednak używanie masek chirurgicznych. 

Wprowadzane zmiany wiążą się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W środę (24 lutego) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 12 tys. nowych przypadków - to prawie 3,5 tys. przypadków więcej, niż tydzień wcześniej. Wzrasta także liczba zajętych łóżek (13 477) i respiratorów (1 321). 

mk Autor