Wydarzenia 18 lis 15:49 | Krzysztof Drozdowski
Odcinkowy pomiar prędkości, czyli bat na piratów drogowych. Zakończył się montaż radarów

fot. ilustracyjne

Z początkiem listopada zakończyły się prace montażowe i nastąpiło uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości na drodze S8 w Warszawie. 2 kontrolują ruch w stronę Poznania, a 2 w kierunku Białegostoku. Gdzie jeszcze możemy spodziewać się tego typu pomiarów?

Zaproponowane przez GITD fragmenty dróg mają od ok. 900 m do ponad 7 km długości i są zlokalizowane na terenie całego kraju (najwięcej, bo aż 9, znajduje się w województwie mazowieckim)

- informuje firma Sprint odpowiedzialna za montaż urządzeń do pomiaru prędkosci.

Wcześniej GITD wraz z olsztyńską firmą Sprint prowadziła testy urządzeń. Podczas prób analizowane były parametry związane z pomiarem prędkości jak również możliwość odczytania numerów tablic rejestracyjnych oraz rozpoznawaniu kategorii i marki pojazdu. Urządzenia wykrywały samochody na całej szerokości jezdni. 

Jako, że testy przeprowadzone an próbie 1200 pojazdów wypadły pomyślnie przystąpiono do realizacji 29 odcinków z pomiarem prędkości w całej Polsce. Jak informował red. Marcin łobodzińskiz  portalu Wp Auto kult - System będzie działał następująco: kamera umieszczona na początku odcinka rejestruje pojazd w systemie identyfikując numer rejestracyjny oraz markę i kategorię pojazdu, po czym kamera zamontowana na końcu odcinka odczytuje i rejestruje te same informacje. Na podstawie czasu przejazdu odcinka, który ma stałe ograniczenie prędkości, obliczana jest średnia prędkość. Jeśli jest wyższa niż dopuszczalna, kierowca zostanie ukarany mandatem. Kierowca będzie mógł zobaczyć zdjęcie.

Wykorzystywane do wdrożenia przyrządy pomiarowe posiadają niezbędne badania, w tym zatwierdzenie typu wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz spełniają wszelkie wymogi  w zakresie regulacji prawnych dotyczących oceny systemu zgodności kompatybilności elektromagnetycznej oraz telekomunikacyjnej. Zadaniem urządzeń jest rejestrowanie kierowców, którzy przekroczą średnią dopuszczalną prędkość na kontrolowanym odcinku drogi

- czytamy w komunikacie operatora.

Na razie na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego nie zlokalizowano żadnego odcinkowego pomiaru prędkości. Należy jednak przypuszczać, że z czasem system ulegnie znacznemu rozszerzeniu.

Ponizej prezentujemy obecne odcinkowe pomiary prędkości:

                                                                      mat. Sprint S.A.

 

 

Inf. Interia/WP/Sprint

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.