Wydarzenia 24 cze 17:05 | mk
Oficjalnie: UTP będzie politechniką. Prezydent podpisał ustawę!

fot. Anna Kopeć

Legislacyjny proces zmiany nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego dobiegł końca. 23 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, którą w tej sprawie przyjął Sejm.

– Yes, yes, yes!!!! Mamy to!! Jesteśmy Politechniką Bydgoską!!! – ogłosiło UTP na Facebooku. –23 czerwca 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od momentu jej podpisania. Ale już teraz możemy powiedzieć, że proces legislacyjny zakończył się pełnym sukcesem – przekazuje uczelnia.

Projekt ustawy w sprawie przekształcenia UTP w Politechnikę Bydgoską im. J. i J. Śniadeckich 20 maja został niemal jednogłośnie przyjęty w Sejmie. Społeczność akademicka ma nadzieję, że podniesie to prestiż uczelni – jedynej w regionie kształcącej studentów na kierunkach technicznych. – Chcemy rozwijać potencjał akademicki i wzmacniać potencjał gospodarczy Bydgoszczy – podkreśla rektor, prof. Marek Adamski. 

W tym roku UTP świętuje 70-lecie działalności. W 1951 r. powstała Wieczorowa Szkoła Inżynierska, w 1964 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Inżynierską, ta zaś, 10 lat później, w Akademię Techniczno-Rolniczą. Od 2006 roku uczelnia funkcjonuje jako Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. 

Zobacz także:

„70 lat bydgoskich inżynierów”. Wystawa na moście Staromiejskim otwarta [ZDJĘCIA]

 

mk Autor