Wydarzenia 13 kwi 2018 | Redaktor
Park Witosa zza płotu. Trwa rewitalizacja [ZDJĘCIA]

Park Witosa ogrodzony jest płotem, za nim trwa przebudowa/fot. Anna Kopeć

Pierwszy etap rewitalizacji parku obejmuje obszar o powierzchni 4,1 ha. Trwa demontaż starych alejek parkowych i sprzątanie po wycince.

Umowę na przygotowanie projektu i realizację prac budowlanych podpisano jesienią ubiegłego roku z konsorcjum stworzonym przez spółkę „Park-M”. W wyniku przetargu okazało się, że przedstawiło ono najkorzystniejszą ofertę. Koszt przebudowy parku ma wynieść ponad osiem milionów złotych. Wykonawca zadeklarował sześcioletni okres gwarancji.

fot. Anna Kopeć

Wcześniej opracowana została szczegółowa koncepcja prac. Ratusz oficjalnie informował, że:  „Istniejący nasyp w części północnej ma zamienić się w niewielką górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do coraz modniejszej kalisteniki. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki. Część z nich będzie wykonana z nawierzchni mineralnych.  Wytyczona zostanie na nich trasa do biegania oraz ścieżka zdrowia. Lepiej wyeksponowane zostaną znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa.  Nowością ma być fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. We wschodniej części urządzony ma być mniejszy plac zabaw.  Park stanie się też miejscem bezpieczniejszym po zmroku. Zaplanowano montaż zupełnie nowego oświetlenia. Poza tym zainstalowane zostaną kamery miejskiego monitoringu. Ustawione zostaną też nowe kosze na śmieci i psie zestawy ułatwiające dbanie o czystość właścicielom czworonogów. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne”.

fot. Anna Kopeć

W parku do usunięcia przewidziano 20 drzew zamierających lub martwych oraz 66 samosiejek oraz 31 w ramach tzw. „wycinki kompozycyjnej” i „korekty zagęszczenia”.

Pierwszy etap rewitalizacji parku im. Witosa nie obejmuje centralnej części parku, w której znajdowała się muszla koncertowa, wyburzona pod koniec 2017 roku. Jak ostatecznie wyglądać ma to miejsce mają zdecydować mieszkańcy. W pierwszej połowie 2018 ratusz zamierza bowiem przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie. II etap przebudowy parku im. Witosa planowany jest po przeprowadzeniu prac związanych z realizacją projektu kompleksowej modernizacji kanalizacji deszczowej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor