Wydarzenia 19 mar 2023 | Redaktor
PESA na półmetku dostaw dla Craiova w Rumunii. Pierwsze tramwaje już wożą pasażerów.

fot. PESA

Do Craiova w Rumunii dotarło już 10 z 17 zamówionych tramwajów PESA Twist. W czwartek, 16.03 marca pierwsze z nich rozpoczęły jazdy z pasażerami.

Pesa podpisała umowę na dostawę 17 tramwajów dla Craiova w Rumunii 17 lipca 2021 roku. Zakładała ona dostawę wszystkich pojazdów w terminie do 22 miesięcy od daty podpisania umowy. PESA Twist uzyskał homologację i Dopuszczenie Techniczne rumuńskiej agencji AFER. Pierwszy tramwaj dotarł do Craiova 01.12.2022, teraz dostarczonych jest już 10 pojazdów.  

 

- „Wszystkie dostarczone tramwaje pozytywnie przeszły testy 500km na lokalnej infrastrukturze, zakończyliśmy szkolenia motorniczych -co oznacza, że nasze nowe Twisty mogą już rozpocząć jazdy z pasażerami. Produkcja kolejnych tramwajów trwa, więc nasz kontrakt zostanie zrealizowany terminowo.” – powiedziała Hanna Wiśniewska - Sibru, przedstawicielka PESA na rynku rumuńskim. 

 

Dostarczane do Craiova Twisty to tramwaje nowej generacji, które są jednym z punktów wyjścia dla projektowanej przez PESA rodziny pojazdów o roboczej nazwie Tram.eu.  PESA Twist Craiova to tramwaje jednokierunkowe, o długości 27m, z 58 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla niepełnosprawnych, wyposażone w systemy diagnostyczne, klimatyzację, Wi Fi i gniazda USB.

 

-„…wsiadłam do pierwszego nowego tramwaju, który wyjechał na tory i widziałam reakcję pasażerów. Nowe Twisty to komfortowe tramwaje z darmowym Internetem, mają wszystko, co potrzebne by zachęcić nas do pozostawienia samochodu w garażu i skorzystania z transportu publicznego. A do tego są piękne! Tak jak prosiłam (…) ich design i kolorystyka oddają tożsamość mieszkańców Craiova. Zachęcam do podróży tramwajem, nawet jeśli trudno wam zrezygnować z samochodu. Zapewniam, że wam się spodoba!”  - napisała na swoim profilu na Facebooku Lia Olguta Vasilescu, burmistrz Craiova

 

Zakup 17 tramwajów PESA Twist jest częścią realizowanego przez władze Craiova projektu modernizacji transportu publicznego finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach 4 osi priorytetowej ‚Wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich’, a jego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez inwestycje oparte na planie zrównoważonej mobilności miejskiej. 

 

Tramwaje PESA jeżdżą również w rumuńskich miastach Iasi i Cluj. Bydgoska spółka wygrała przetargi i produkuje tramwaje dla kolejnych polskich i europejskich miast: Sofii, Tallina, Wrocławia i Bydgoszczy. Z myślą o rynkach zagranicznych PESA pracuje również nad projektami zestawów trakcyjnych z rodziny Regio160, w której poza pojazdami pasażerskimi dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego są również pojazdy piętrowe i HS. 

PESA konsekwentnie zwiększa swoją obecność na rynkach zagranicznych. To nie tylko kolejne kontrakty tramwajowe, ale również kolejowe. W tej chwili firma produkuje pojazdy pasażerskie dla Ceskich Drah i Regio Jet, uczestniczy również w przetargach organizowanych przez Agencję ARF  dla Kolei Rumuńskich. 

 

-” Chcemy wzmacniać naszą obecność na rynku rumuńskim. Stąd oferty w kolejnych przetargach, a co dla nas równie ważne dialog i współpraca z rumuńskimi partnerami. Właśnie dlatego prowadzimy między innymi rozmowy z Kolejami Rumuńskimi o utworzeniu wspólnego centrum utrzymania nowych pojazdów, czy konsultacje z podmiotami zainteresowanymi doświadczeniami w implementacji technologii wodorowych na kolei” – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA. 

 

Rumunia to jeden z najważniejszych rynków ekspansji zagranicznej PESA, która jest jednym z kluczowych elementów wynikającej ze Strategii Pesa2027+. W tej chwili spółka bierze udział w dwóch postepowaniach w Rumunii. W styczniu br. złożyła ofertę na dostawę 62 regionalnych pojazdów elektrycznych RE-R, a w lutym na elektryczne pojazdy interregio RE-IR. W obu przetargach konkurentem PESA jest francuski Alstom. 

Przedstawiciele rumuńskich firm uczestniczyli również w prezentacji lokomotywy wodorowej na torze testowym w Żmigrodzie, czego efektem są trwające rozmowy o współpracy z PESA obszarze technologii wodorowych.

 

źródło: PESA

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor