Wydarzenia 23 paź 23:20 | mk
Pierwsze Targi Książki Regionalnej w Osielsku. Zainteresowanych nie brakuje [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Premiery książek, prelekcje historyczne i inne atrakcje czekają na uczestników I Kujawsko-Pomorskich Targow Książki Regionalnej. Wydarzenie promujące lokalnych pisarzy potrwa do niedzieli (24 października) w Gminnym Ośrodku Kultury w Osielsku.

– Od wielu lat to było moje marzenie – mówił o organizacji targów prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego Krzysztof Drozdowski.– Jako autor książek jeżdżę na różne targi, spotkania, festiwale. To świetne inicjatywy, których w naszym regionie brakowało – tłumaczył.

Poza Fundacją Historyczną w organizację targów zaangażowane były GOK i Fundacja „Będziem Polakami”. Wydarzenie ma promować lokalnych pisarzy. Zgodnie z tą ideą, organizatorzy nie pobierali opłat ani od wystawców, ani od odwiedzających targi.

 – Nie chcieliśmy odmawiać żadnemu z wystawców – podkreślają, przepraszając za ciasnotę. I zapewniają, że następna edycja targów będzie już w innym, bardziej przestronnym miejscu.

Imprezie towarzyszą m.in. prelekcje związane z promowanymi książkami, m.in. o masońskich tajemnicach na Zamku Czocha, wielkopolskich sekretach III Rzeszy czy bitwie powietrznej nad Poczałkowem.

Kilka publikacji właśnie na Kujawsko-Pomorskich Targach ma swoją premierę. W sobotę prof. Wojciech Polak, ks. Michał Damazyn oraz Sylwia Galij-Skarbińska promowali swoją publikację „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”.

Zaprezentowano też m.in. książkę Andrzeja Maciejewskiego „Historia olimpizmu w województwie kujawsko-pomorskim”. Podczas targów wręczone zostały medale dla działaczy sportowych – imprezę swoją obecnością zaszczycił Paweł Wojciechowski, mistrz świata w skoku o tyczce. 

fot. Anna Kopeć

W obozie wojskowym trwały pokazy grup rekonstrukcji historycznej, a na głodnych czekała grochówka przygotowana w kuchni polowej.

Targi Książki Regionalnej odbywają się w GOK-u w Osielsku (ul. Szosa Gdańska 57). W niedzielę (24 października) potrwają od 10.00 do 16.00. Harmonogram prelekcji na plakacie poniżej.

Partnerem głównym imprezy jest Fundacja PZU, a jednym z patronów medialnych -  „Tygodnik Bydgoski”.

 

mk Autor