Wydarzenia 16 kwi 2021 | Marta Kocoń
Pilotażowy punkt szczepień powszechnych powstał na UTP [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Od wtorku (20 kwietnia) w Bydgoszczy zacznie działać pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych. Miasto uruchamia go we współpracy z Przychodnią „Bajka” i Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym.

Decyzja o utworzeniu punktu w nowym miejscu – głównym budynku UTP (al. S. Kaliskiego 7) – zapadła zaledwie dwa dni temu. Pierwotnie „Bajka” miała działać w Szkole Podstawowej nr 65, z przepustowością 500 szczepień dziennie. Miasto uzyskało jednak zgodę na uruchomienie punktu pilotażowego w nowej lokalizacji, i zwiększenie przepustowości do 700 szczepień dziennie.

Punkt będzie działał od 9.00 do 18.00 siedem dni w tygodniu. – Miasto Bydgoszcz zapewnia pomoc 10 strażników miejskich oraz pracowników obsługi, którzy będą oddelegowani z bydgoskich szkół. Zapewniamy również boksy, środki ochrony osobistej, dezynfekcji – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. – Mamy nadzieję, że szczepionek do naszego miasta będzie dostarczonych tak dużo, że uda się wykorzystać potencjał tego punktu – dodała.

Odpowiadając na apel Miasta, swoje podwoje otworzyła uczelnia. – Od początku pandemii cała społeczność akademicka stara się angażować w działania dla społeczeństwa, miasta, regionu – mówi rektor UTP, prof. Marek Adamski. – Tymi działaniami były szycie maseczek, produkcja przyłbic, przekierowanie ich do służb medycznych i szkolnych – przypomina. Uczelnia tworzy też innowacyjny model respiratora.

Lekarz dyżurny w pogotowiu

O organizacji punktu szczapień opowiedział Karol Jurkowski, prezes przychodni „Bajka”. Budynek przy al. Kaliskiego został podzielony na strefy. – Prosimy i apelujemy, żeby osoby towarzyszące zostawały na zewnątrz – mówi prezes. Chodzi o to, by w miejscu szczepień nie tworzył się tłok.

W pierwszej strefie, wejściowej, pacjenci będą weryfikowani przez strażników miejskich (sprawdzone zostanie, czy są na liście), którzy następnie skierują ich do auli – strefy ankietowej. – Ankiety (kwestionariusze) można wypełnić przed przyjściem, o co apelujemy – mówi Jurkowski. Ma to usprawnić cały proces.  

Następnie pacjenci kierowani będą do jednego z pięciu stanowisk zespołów szczepiących. Każdy zespół składać się będzie z dwóch osób – kwalifikującej (ratownik/pielęgniarka/farmaceuta lub fizjoterapeuta) i osoby szczepiącej.

Po wywiadzie, w przypadku wątpliwości, czy dana osoba powinna zostać zakwalifikowana na szczepienie, zostanie skierowana do gabinetu lekarza dyżurującego. Przygotowana została też strefa poszczepienna. W przypadku negatywnej reakcji na szczepienie, pacjentowi zostanie zapewniona pomoc lekarska. Gabinet wyposażony jest w defibrylator.

Na pierwsze dni funkcjonowania punktu przychodnia zamówiła dwa tysiące szczepionek Moderny. Zapisywać się na szczepienie można nadal poprzez infolinię 989, SMS–owo, przez Internetowe Konto Pacjenta albo bezpośrednio telefonicznie w przychodni Bajka.

Szczepienia też w BCTW

Drugim miejscem, w którym w Bydgoszczy prowadzone będą szczepienia powszechne, jest Bydgoskie Centrum Targowo–Wystawiennicze. Zadeklarowano w nim przepustowość 1200 szczepień dziennie, przez pięć dni w tygodniu. Miasto czeka na ostateczną decyzję NFZ–u. -        Spodziewamy się, że punkt zostanie uruchomiony w maju, do tego czasu przygotujemy wszystko logistycznie – mówi zastępczyni prezydenta.

Miasto zaproponowało utworzenie dziewięciu punktów szczepień powszechnych, NFZ jednak nie przychilił się do tego wniosku. Powodem jest potrzeba zapewnienia proporcjnalnego dostępu do szczepień w całym regionie. W województwie powstanie łącznie 28 nowych punktów szczepień.

W Bydgoszczy obecnie działa 58 punktów szczepień, o, jak podaje Miasto, przepustowości 17 tys. szczepień dziennie.

Zdjęcia Anna Kopeć

Więcej czytaj: 

Nowe punkty szczepień „w przygotowaniu”. W Bydgoszczy będą dwa

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji