Wydarzenia 28 maj 2018 | Redaktor
Plaga pożarów śmietnisk. Płonie składowisko w kujawsko-pomorskim [Z OSTATNIEJ CHWILI]

materiał ilustracyjny

Kolejny pożar wysypiska śmieci. Tym razem w miejscowości Wszedzień niedaleko Mogilna w województwie kujawsko-pomorskim. Płonie składowisko odpadów i opuszczony budynek w pobliżu. Na razie nie wiadomo, czy ktoś jest poszkodowany - podało Radio ZET na Twitterze.

Serwis tvp.info cytuje przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej:

– Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 20.43. Pożar obejmuje składowisko o powierzchni około 100 na 100 metrów kwadratowych. Nie wiemy, jakie substancje chemiczne płoną, a także czy jest to składowisko legalne czy nielegalne. Apelujemy do mieszkańców sąsiednich miejscowości na północ miejscowości Wszedzień o zamknięcie okien, gdyż wiatr wieje w tym kierunku i przenosi toksyczny dym – przekazał dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.


W tym roku wybuchło już kilkdziesiąt pożarów składowisk śmieci. Kilka dni temu w Zgierzu przez wiele godzin walczyło z żywiołem kilkuset strażaków. Jak podawał dziś onet.pl/Łódź: „Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska informują, że do atmosfery nadal uwalniane są substancje, będące wynikiem spalania odpadów - głównie dużej ilości tworzyw sztucznych. To, jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: tlenki azotu, tlenek węgla, tlenki siarki, dioksyny, furany, pył zawieszony PM10, PM2,5, pył opadający. W otoczeniu pożaru opadać mogą też lżejsze fragmenty zwęglonych odpadów porwanych przez spaliny z obszaru składowiska.

Zagrożenie - jak poinformował wojewoda łódzki, prof. Zbigniew Rau, jest podobne do tego, jakie występuje zimą podczas smogu. - Sytuacja jest pod kontrolą, jednak mimo to apeluję o ograniczenie aktywności na powietrzu - mówił. - Niech to będzie nasze działanie prewencyjne - dodawał”.

Dziś (28 maja) po godzinie Radio ZET podało, że w miejscowości Wszedzień niedaleko Mogilna w województwie kujawsko-pomorskim. Płonie składowisko odpadów i opuszczony budynek w pobliżu”.

Sprawą pożarów, w trybie nadzyczajnym, ma być jutro (29 maja) jednym z punktów posiedzenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor