Wydarzenia 25 sty 2019 | Redaktor
Początek remontów w centrum pomocy dla bezdomnych kobiet

Rozpoczyna się modernizacja Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi w Bydgoszczy. Najpierw wymienione zostaną instalacje ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacja sanitarna. Miasto zleca też przygotowanie dokumentacji przed remontem schroniska dla mężczyzn przy ul. Fordońskiej 422.

Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi przy ul. Polanka 9 (Bartodzieje) mieści się w budynku z 1979 roku. Placówka dysponuje 168 miejscami. W okresie jesienno-zimowym działa w systemie interwencyjnym, jako noclegownia, przyjmując wszystkich zainteresowanych uzyskaniem schronienia i pomocy. Jej zakres, poza noclegiem, obejmuje  m.in. możliwość zrobienia prania, wymianę odzieży czy kąpiel. Na obecnych zasadach placówka działa od 2009 roku.

Wkrótce rozpoczną się tu pierwsze prace przy wymianie instalacji zimnej i ciepłej wody oraz części kanalizacji sanitarnej. Podpisana została już umowa z wykonawcą, firmą Grzewtech. Remont potrwa około trzech miesięcy, wyniesie 229 tysięcy złotych.

W tym roku planowane jest również dostosowanie obiektu do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. Dokończone zostaną też prace nad dokumentacją związaną z kompleksową termomodernizacją (w tym wymianę centralnego ogrzewania, odwodnienia budynku, montaż udogodnień dla niepełnosprawnych).

Kolejne remonty w planach

Miasto ogłosiło też przetarg na przygotowanie dokumentacji pod kątem odnowienia Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Fordońskiej 422 i dostosowaniem go do obecnie obowiązujących standardów. 17 stycznia nastąpiło otwarcie ofert – zgłosiło się sześć firm.

Ratusz na ten cel chce przeznaczyć 180 tys. złotych. Kompletem materiałów do rozpoczęcia prac powinno dysponować w przyszłym roku.

Nie tylko schroniska

W okresie zimowych chłodów warto wiedzieć, że w Bydgoszczy działa też ogrzewalnia, zlokalizowana w Centrum Pomocy św. Brata Alberta przy ul. Koronowskiej 14. Podobnie jak w ubiegłym roku, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podpisał na jej funkcjonowanie umowę z siostrami albertynkami, które są gospodarzami miejca.

Placówka jest czynna od 1 października do 30 kwietnia, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano. Może przyjąć ok. 30 osób.

Każdy przebywający w ogrzewalni ma zapewnione miejsce siedzące, dostęp do gorącego napoju, a w razie potrzeby wymianę odzieży.  Na miejscu obecny jest także opiekun, którego rolą jest udzielanie informacji o dostępnych formach pomocy, a w razie potrzeby wsparcie w jej zorganizowaniu.

Więcej o Centrum Pomocy Św. Brata Alberta i ogrzewalni czytaj:

Centrum Pomocy Świętego Brata Alberta już otwarte i W dzień stołówka, w nocy ogrzewalnia

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor