Kulturalnie i kulinarnie. Imprezy na weekend
W niedzielę w Myślęcinku będzie można spróbować regionalnych przysmaków z całej Polski/fot. Anna Kopeć, archiwum
Autografy i niespodzianki na Długiej, premiera w teatrze, regionalne przysmaki, a dla najmłodszych „czarowanie z liter i obrazków”. Sprawdź, co jeszcze można robić w ten weekend.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
W sobotę (8 września) kolejne Święto Ulicy Długiej, tym razem połączone z uroczystością Odsłonięcia Bydgoskich Autografów: kompozytora Krzysztofa Herdzina, chirurga Arkadiusza Jawienia oraz budowniczego Józefa Szali.
Od 10.00 do 15.00 na Długiej czekają atrakcje: szkolenie „Jak założyć własną firmę?” ze Starówka Office, produkcja „Dłuuugiego mydła” w Muzeum Mydła i Historii Brudu, odkrywanie skarbu bydgoskiego oraz bicie pamiątkowej monety z Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Festiwal LiterObrazki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, Metamorfoza modowa, Wirtualne emocje, pokazy robienia lizaków, prezentacja mody okularowej, akcja charytatywna Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy oraz występy muzyczne - zagrają BRASS, DUET i Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych.
Na 13.00 zaplanowana jest uroczystość odsłonięcia Bydgoskich Autografów, natomiast o 20.30 rozpocznie się Filmowa blokada Ulicy Długiej – emisja filmu „Sąsiedzi” z 1969 roku.
Oprócz tego dla dzieci przygotowano kącik gier i konkursów w Starej Pralni oraz zabawy z FUNIMKAMI i Złotym Smoczkiem. Będą konkursy z nagrodami, degustacje smakołyków z Długiej i okolic oraz specjalne akcje promocyjne u gospodarzy imprezy. Szczegóły na fanpage'u Święto Ulicy Długiej.
Niezależną imprezą, choć włączoną w obchody Święta Długiej, jest Festiwal LiterObrazki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Trwający juz od czwartku (6 września) festiwal obejmuje spotkania z ludźmi, którzy „z liter i obrazków potrafią wyczarować rzeczy niezwykłe”. Podczas festiwalowych warsztatów dzieci tworzą własne prace pod okiem ilustratorów, typografów, artystów wizualnych i muzyków, spotykają się z autorami książek dla najmłodszych, biorą udział w językowych zabawach. W programie także koncerty, spektakle, bajki z rzutnika i animacje na bibliotecznym dziedzińcu. Festiwal trwa do niedzieli włącznie. Szczegółowy harmonogram dostępny tutaj.
O 19.00 w Teatrze Polskim premiera spektaklu „Koniec miłości” w reżyserii Doroty Androsz. W roli rozstających się zakochanych Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski. Więcej o premierze czytaj Początek sezonu w Teatrze Polskim. Kolejny spektakl w niedzielę o 16.00.
Niedziela (9 września) upłynie pod znakiem ludowych przysmaków. W Myślęcinku odbędzie się jubileuszowy, XV Jarmark Kujawsko-Pomorski. Po raz pierwszy w „Bitwie na smaki” zmierzą się regionalne potrawy z całej Polski. Na polanie u podnóża ul. Konnej wystawią się rękodzielnicy, wytwórcy smakołyków, przetworów, miodu, a także sprzedawcy roślin i akcesoriów ogrodniczych, nie zabraknie również muzyki. Szczegółowy program czytaj Niedziela na ludowo.
O godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatel Bydgoszczy Leonardowi Pietraszakowi, aktorowi znanemu z rół w „Czarnych chmurach” czy „Vabanku”. Uroczystość połączona będzie ze spotkaniem autorskim z Leonardem Pietraszakiem. Wystąpi także zespół Akademii Muzycznej, który zaprezentuje muzykę filmową. W foyer Miejskiego Centrum Kultury zostanie także otwarta wystawa pt. „Filmowy świat Leonarda Pietraszka”.
Również o 17.00 w Filharmonii Pomorskiej rozpocznie się koncert Negro Spirituals Songs. Pod batutą Mariusza Smolija wystąpią Prairie View A&M University Concert Chorale (Texas, USA) oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Zabrzmią m.in. pieśni Amazing Grace i Oh Happy Day.
O 19.00 w klubie „Mózg” z bezpłatnym przedstawieniem zaprezentuje się niezależny Teatr Winda działający przy MDK nr 5, złożony z bydgoskich studentów. „Będziesz żałował” to sztuka o wyborach, oparta na tekstach Sørena Kierkegaard, Barry'ego Schwartza (fragmenty książki „Paradoks wyboru ”) i autorskich tekstach zespołu. Adresowany jest do starszej młodzieży i dorosłych.