Wydarzenia 2 gru 20:01 | ak
Policja i sanepid kontrolują placówki handlowe

mat. policji

Policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej z Włocławka wspólnie sprawdzają czy ponownie otwarte galerie i centra handlowe funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. To od stosowania obostrzeń m.in. na terenie placówek handlowych związanych z dystansem społecznym, zakrywaniem ust i nosa oraz dezynfekcją rąk, zależy bezpieczeństwo naszych rodzin.  

Od soboty (28.11.2020) na terenie całego kraju zgodnie z nowymi przepisami wprowadzono możliwość handlu na terenie sklepów wielkopowierzchniowych i centrach handlowych. Jednak żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa wprowadzono na terenie placówek handlowych znaczne ograniczenia w ilości klientów. 

Przypominamy, że w placówkach handlowych na poczcie obowiązuje limit klientów: w sklepach do 100 m² - 1 osoba na 10 m², w sklepach powyżej 100 m² - 1 osoba na 15 m². Przez cały czas  obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz noszenie przez klientów podczas zakupów rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte zostały galerie handlowe i parki handlowe. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw, których funkcjonowanie jest zawieszone. 

Trzeba pamiętać także o godzinach dla seniorów (powyżej 60 lat), którzy od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 12 mają pierwszeństwo w sklepach, drogeriach, aptece oraz na poczcie. Jedynym  wyjątkiem są okoliczności gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia  następuje w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. UWAGA! 24 grudnia nie obowiązują godziny dla seniora.

mat. policji

Działania policjantów i sanepidu mają na celu nie tylko karanie, ale także informowanie o skutkach lekceważenia nakazów i zakazów. - Pamiętajmy, że to od nas wszystkich zależy czy wirus rozprzestrzeni się na większą ilość osób, powodując zagrożenie dla życia i zdrowia naszych rodzin - przypominają kontrolerzy. 

materiały policji, oprac. red.

ak Autor