Wydarzenia 25 sty 2022 | mk
Ponad 12,5 mln zł na walkę z Covid-19 w regionie

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji 25 stycznia w urzędzie wojewódzkim/fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Inwestycje dotyczące zabezpieczenia tlenowego w szpitalach województwa zapowiedział we wtorek (25 stycznia) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Od 21 do 25 stycznia w naszych szpitalach przybyło 63 pacjentów i to niestety prognostyk na początek piątej fali – mówił podczas konferencji na temat aktualnej sytuacji epidemicznej.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że obecnie dobowe zużycie tlenu w szpitalach w kujawsko-pomorskim wynosi 17 ton; w szczycie czwartej fali było to o 20 ton więcej. – Choć nie mieliśmy sytuacji krytycznych, to cały czas wspólnie z zespołem uważamy, że jest konieczność zabezpieczenia tlenowego. Dlatego, dzięki środkom rządowym, zaplanowane zostały inwestycje – zapowiedział. – W najbliższych dniach podpisane zostaną stosowne umowy z tymi szpitalami, w których prowadzone będą prace. To oczywiście nie koniec wsparcia. Planowane są również m.in. zakupy sprzętu i inne inwestycje związane z walką z Covid-19.

Na inwestycje zostanie przeznaczonych ponad 12,5 mln złotych.

Obecnie w regionie hospitalizowanych jest ponad 700 pacjentów z Covid-19, a więc o blisko 500 mniej, niż podczas szczytu czwartej fali (20 grudnia). – Bilans ostatnich dni jest jednak niekorzystny. Od 21 do 25 stycznia w naszych szpitalach przybyło 63 pacjentów i to niestety prognostyk na początek piątej fali. Pod respiratorem znajduje się obecnie 65 osób. W szpitalu tymczasowym przebywa 13 pacjentów. W izolatorium jest obecnie 30 osób na 100 dostępnych miejsc – mówił 25 stycznia rano*.

Najwięcej osób zakażonych przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim im. A. Jurasza w Bydgoszczy oraz w szpitalach w: Radziejowie, Grudziądzu, szpitalu zespolonym Toruniu, Mogilnie i  Aleksandrowie Kujawskim.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyliśmy wzrost liczby wymazów tydzień do tygodnia o ponad sześć tysięcy i obecnie realizujemy 31 tysięcy wymazów tygodniowo. Dodatnie wyniki wymazów stanowią około 26 procent. Czynnik ten bardzo jasno daje do zrozumienia, że epidemia przyrasta – mówił dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek. Wskazał, że województwa kujawsko-pomorskie jest na czwartym miejscu od końca pod względem dynamiki wzrostu zachorowań – wynosi ona 93 procent.  

Przekazał, że w styczniu zaczęło pracę pięć dodatkowych zespołów wymazowych. Obecnie w województwie jest ich 47. – Stawiamy na punkty drive-thru po to, aby maksymalnie ograniczać przenoszenie się Covidu-u w sytuacji kolejek. Dodatkowo wydłużyliśmy także czas operacyjny funkcjonowania wszystkich tych zespołów o ponad 220 godzin tygodniowo. Obecnie jest to ponad 940 godzin tygodniowo – tłumaczył.

Dwa kolejne punkty mają zostać uruchomione w tym tygodniu, tworzenie następnych jest w planach.

*Dane na godzinę 11.00 25 stycznia, obecnie (godz. 21.30) liczby są już wyższe - według danych Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w szptialach regionu przebywa 721 osób zakażonych, pod respiratorami jest 77 z nich.

Na podstawie komunikatu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

mk Autor