Wydarzenia 6 wrz 2021 | materiał partnera
Ponad tysiąc protestujących w Toruniu. Polacy mówią głośne „nie” dla podziałów

fot. nadesłane

W niedzielę (5 września) ulicami Torunia przeszedł marsz pod hasłem „Stop Segregacji Sanitarnej”. Uczestnicy sprzeciwiali się dzieleniu społeczeństwa na lepszych i gorszych oraz uzależnieniu uczestnictwa w życiu publicznym od statusu zaszczepienia.

Organizatorem wydarzenia był Przemysław Binkowski z Ruchu Narodowego Toruń oraz lokalne struktury Konfederacji. Ponad 1000 osób z różnych organizacji i osoby prywatne wyraziły swój sprzeciw wobec „planowanej przez rząd segregacji sanitarnej i przymusowi szczepień”. Wiele osób zwraca uwagę na to, że namiastkę segregacji obserwujemy już teraz, kiedy to zaszczepieni nie wliczają się do limitów podczas przeróżnych wydarzeń.
 
Jesienią sytuacja może się zaostrzyć, bowiem przedstawiciele władzy rozważają rozwiązania na wzór francuski, czyli odebranie części praw osobom nie przyjmującym „dobrowolnej szczepionki” przeciw COVID-19. Procedowana jest także ustawa, w myśl której pracodawcy będą mogli wysłać niezaszczepionych pracowników na „bezpłatny urlop” lub odsunąć ich na mniej płatne stanowisko.

Podczas niedzielnej manifestacji oficjalne przemówienia wygłosili m. in. Grzegorz Braun, Artur Dziambora, Marcin Sypniewski oraz Witold Tumanowicz z rady politycznej i Zarządu Głównego Ruchu Narodowego.
 
Grzegorz Braun zapraszając na manifestację mówił: „Nigdy więcej lockdownu w szkołach, czy w jakichkolwiek innych instytucjach w polskiej przestrzeni publicznej. Dość niszczenia gospodarki pod pretekstem walki z pandemią, dość przymuszania pracowników administracji: mundurowych, cywilnych do udziału w tym na szeroką skalę prowadzonym eksperymencie medycznym. Dość eksperymentów na polskich dzieciach”. 
 
Marsz poprowadził Artur Grygrowicz z Ruchu Narodowego Bydgoszcz. Obecni byli również działacze Ruchu Narodowego z całej Polski, a także działacze Konfederacji Korony Polskiej i 
KORWiN-a.
 
„Mamy nadzieję że ten marsz rozleje się na całą Polskę. Nie pozwolimy by rząd decydował za nas w kwestii szczepionek i by podzielił naród” - mówił Artur Grygrowicz RN Bydgoszcz.