Wydarzenia 18 sty 2020 | mk
Premier Morawiecki: Bydgoszcz jest zwierciadłem polskiej historii

fot. Maczu

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości w sobotę (18 stycznia) przyjechał do Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Złożył kwiaty pod pomnikiem Leona Barciszewskiego, ostatniego prezydenta miasta przed II wojną światową (1932–1939).

Barciszewski udzielał pomocy powstaniu wielkopolskiemu, w 1925 roku został prezydentem Gniezna, a potem Bydgoszczy. Kiedy wybuchła II wojna światowa, ewakuował się z miasta, ale powrócił. Został zamordowany przez Niemców 11 listopada 1939 roku.

– Leon Barciszewski był symbolem odbudowy Bydgoszczy po kryzysie. Stworzył wiele przedsięwzięć, które służą nam do dzisiaj – mówił Mateusz Morawiecki na Wełnianym Rynku. – Leon Barciszewski powiedział kiedyś, że jest sługą społeczności miasta, jest jednocześnie państwowcem. A do swoich urzędników powiedział: „pamiętajcie, macie służyć społeczeństwu, macie służyć miastu, ale macie też służyć państwu” – cytował.

fot. Maczu

– Dzisiaj, w dobie próby wyszukiwania różnic, rozbieżności miedzy samorządami a państwem, chcę te słowa prezydenta Barciszewskiego przywołać, bo one są piękne i dobitne. (...) Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy – dodał.

Dziękował także za zaproszenie na jubileusz. – Bydgoszcz jest zwierciadłem polskiej historii – mówił premier, przypominając o wojnach polsko-krzyżackich, potopie szwedzkim, zaborach i germanizacji, których miasto było świadkiem.

fot. Maczu

Przed uroczystością na Wełnianym Rynku prezes Rady Ministrów był gościem w klubie sportowym Gwiazda, gdzie wziął udział w otwartym treningu tenisa stołowego. Mówił tam m.in. o wsparciu Polskiego Związku Tenisa Sportowego w ramach programu „Sport Wszystkich Dzieci”.

 

cytaty za: Kancelaria Premiera, Paweł Bokiej - blog radnego

mk Autor