Przepisy nie zastąpią rozsądku. Akcja „Bezpieczne wakacje” w czasach koronawirusa
W piątek (26 czerwca) przed Urzędem Wojewódzkim służby apelowały, by nie bagatelizować zagrożeń/fot. Anna Kopeć
Przygotowanie województwa kujawsko-pomorskiego do okresu letniego podsumowali przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz inspekcji sanitarnej. Jakie działania podjęli, aby w dobie pandemii mieszkańcy byli jak najbardziej bezpieczni?
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
O akcji „Bezpieczne Wakacje” opowiedzieli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców: pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy – insp. Mirosław Elszkowski; zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Sławomir Herbowski; państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper oraz dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW Rafał Rewoliński.
fot. Anna Kopeć
– Chcieliśmy dzisiaj podsumować nasze przygotowanie do okresu letniego w województwie kujawsko-pomorskim – zapowiedział wojewoda. – Ostatnie tygodnie chcieliśmy właściwie przepracować, aby okres wakacji w dobie pandemii koronawirusa był jak najbardziej bezpieczny dla mieszkańców, młodzieży i dzieci – dodał.
Wskazywał, że ważne jest podjęcie działań mających zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, które będą przebywać na wypoczynku zorganizowanym (około 11 tys.), ale przede wszystkim działalność związana z wypoczynkiem nad wodą. Przeszło 30 kąpielisk w naszym regionie zdaniem wojewody zostało właściwie zabezpieczone, zgodnie z nowymi wytycznymi i zasadami Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Wojewoda przypomniał o mających miejsce dwa lata temu nawałnicach. Zaapelował do organizatorów wycieczek o kontrolowanie komunikatów i sprawdzanie informacji przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. – Zwracajmy uwagę służbom i organizatorom wyjazdów, aby brali pod uwagę zmienną pagodę – mówił na spotkaniu. – W tej chwili nie ma żadnych zagrożeń, ale myślę, że organizując wypoczynek oraz spędzając czas z naszym regionie, również należy spoglądać na sytuacje związaną z potencjalną powodzią i podtopieniami – dodał.
fot. Anna Kopeć
Wodniacy i drógówka będą czuwać
Ważnym tematem było bezpieczeństwo kąpielisk. Policja sprawuje kontrolę w miejscach, w których szczególnie lubią przebywać zarówno mieszkańcy, jak i turyści. – Na terenie garnizonu kujawsko-pomorskiego są trzy jednostki, które posiadają stałe posterunki na wodzie tj. Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Mamy kilka jednostek, które realizują to sezonowo i część patroli rajdujących, które obsługują miejsca, w których przebywa w danym miejscu w danym czasie najwięcej osób korzystających z uroków naszego województwa – mówił insp. Mirosław Elszkowski.
Wakacje to także czas wzmożonego ruchu na drogach. – Jesteśmy województwem przejazdowym, w zeszłym roku przez samą autostradę przejechało prawie 21 milionów pojazdów (5 mln w ciągu wakacji). W tym roku jesteśmy przygotowani na to, żeby to poczucie bezpieczeństwa było lepsze niż w zeszłym roku, kiedy było ponad 200 wypadków, ponad 200 osób rannych i niestety 55 ofiar śmiertelnych – przypomniał insp. Mirosław Elszkowski.
fot. Anna Kopeć
Uważajmy nad wodą!
Z kolei zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Sławomir Herbowski mówił o kontroli obiektów letnich i staraniach straży, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom w okresie letnim. Zaznaczył on jednak, że żadne nakazy, przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku. – Apelujemy o bezpieczne zachowanie zwłaszcza do dzieci i młodzieży nad wodą – mówił podczas konferencji. – Co roku zdarzają się utonięcia, dlatego zalecamy korzystać z miejsc strzeżonych, sprawdzonych, z ratownikami, abyśmy mogli wszyscy czuć się bezpieczni – dodał.
fot. Anna Kopeć
Gastronomia na cenzurowanym
Państwowa Inspekcja Sanitarna co roku prowadzi akcję letnią, podczas której kontrolowany jest obszar żywnościowy. – Nie tylko zagrożenia związane z koronawirusem są groźne, ale również związane z zatruciem pokarmowym – mówił Wojciech Koper. – Wszystkie placówki sezonowe na szlakach turystycznych będą regularnie kontrolowane – zaznaczył. Ponadto inspekcja sanitarna będzie na bieżąco kontrolować wszystkie kąpieliska i badać ich wodę.
– Z bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej regularnie pobieramy informacje o zorganizowanych formach wypoczynku letniego i w tych formach wypoczynku letniego będą przeprowadzane regularne kontrole w okresie trwania turnusów wakacyjnych. W przypadku, kiedy będą uchybienia zagrażające zdrowiu i życiu, obozy będą zamykane, i podejmowane będą właściwe działania – mówił wojewódzki inspektor sanitarny.
fot. Anna Kopeć
Wspólna odpowiedzialność
Wszyscy zgromadzeni apelowali do mieszkańców o zdrowy rozsadek podczas spędzania urlopów. Dodatkowo Wojciech Koper zachęcał do unikania dużych skupisk ludzi i wybierania zacisznych miejsc. Natomiast insp. Mirosław Elszkowski prosił o zgłaszanie policji niebezpiecznych zachowań i apelował o to, aby nie bagatelizować zagrożeń.