Wydarzenia 24 paź 19:29 | Redaktor
Przestawiamy zegarki. Zmiana czasu z letniego na zimowy

mat. ilustracyjny/fot. Anna Kopeć

W nocy z 24 na 25 października 2020 r., zmieniamy czas z letniego na zimowy. Oznacza to konieczność przestawienia zegarków.

Wskazówki zegarów przestawiamy z godziny 3:00 na 2:00. Bezpośrednio zmianę czasu odczują pasażerowie pociągów.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są jednak gotowe do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów podczas zmiany czasu.

Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 24 na 25 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się.

Postój obejmie tylko pociągi jadące w momencie zmiany czasu. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 25 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Szczegółów można się dowiedzieć np. za pośrednictwem stron internetowych przewoźników, ich profilów na Facebooku, infolinii oraz u konduktorów. Aktualny rozkład jazdy można także sprawdzić na https://portalpasazera.pl/

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się w Polsce na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. Przesunięcie czasu w ostatni weekend października odbywa się co roku w blisko 70 krajach na całym świecie.

Oprac. ak. na podst. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor