Wydarzenia 7 lut 2019 | Redaktor
Przeszłość Łemków – wyjątkowa wystawa w KPCK

ze zbiorów Jerzego Starzyńskiego, materiał KPCK

W czwartek (7 lutego) w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa ze zbiorów Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”, który zaprezentuje się podczas wernisażu. Fotografie zbierane przez Jerzego Starzyńskiego dokumentują codzienne życie Łemków w XIX i na początku XX wieku.

Zbiór powstał w wyniku poszukiwań prowadzonych przez Starzyńskiego - badacza kultury łemkowskiej od 25 lat. Na zdjęciach uchwycone jest życie Łemków: codzienne zajęcia, uroczystości rodzinne i religijne, stroje codzienne i odświętne, portrety i fotografie zbiorowe.

Najcenniejsze zdjęcia pochodzą z archiwów rosyjskich i ukraińskich oraz z prywatnych zbiorów rodzin łemkowskich. Najstarsza fotografia, z 1866 r., wykonana została w miejscowości Zawadka Rymanowska na środkowej Łemkowszczyźnie. Bardzo cenną jest fotografia z 1906 r. z ekspedycji badawczej Fedora Wołka.

Fotografie były po raz pierwszy eksponowane w Akademii Rycerskiej w Legnicy w październiku 2018 roku w ramach projektu „Kyczeriada nad Kaczawą”. Salon Hoffman przy KPCK (pl. Kościeleckich 6) w Bydgoszczy będzie drugim miejscem ich prezentacji.

Fotografie wykonane są na dużych planszach. Oprócz nich na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty przekazane przez Łemków wysiedlonych w czasie akcji „Wisła” na Dolny Śląsk.

Możliwość prezentacji KPCK zawdzięcza Jerzemu Starzyńskiemu.

Wystawa będzie czynna od czwartku (7 lutego, godz. 18.00) do 14 marca 2019, wstęp wolny.

Jerzy Starzyński – Łemko. Animator kultury, historyk, choreograf, badacz kultury łemkowskiej. Założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”; prezes stowarzyszenia pod tą samą nazwą. Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor