Wydarzenia 12 lis 2021 | Redaktor
Przybywa chorych na Covid-19 w szpitalach w regionie. Wojewoda o sytuacji epidemicznej

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

W związku ze skokiem zakażeń, wojewoda zlecił przygotowanie w szpitalach kolejnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Na podstawie jego decyzji przygotowanych jest 691 dodatkowych miejsc, a także 71 respiratorów.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przewodniczył posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego poświęconego sytuacji epidemicznej w regionie. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb zaangażowanych w walkę z pandemią.

– Sytuacja epidemiczna w województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo trudna – ocenił wojewoda podczas briefingu prasowego po zakończeniu spotkania online.

– Niestety w naszym województwie tak jak w całym kraju choroba się rozwija, chociaż porównując z  innymi regionami, to i tak jesteśmy w stawce dolnej, jednak ta sytuacja nie jest i tak u nas korzystna – dodał.

W województwie z dnia na dzień rośnie liczba pacjentów covidowych. Obecnie w szpitalach regionu przebywa 607 nowych osób zakażonych. Zajętych jest 55 respiratorów. To o około połowę mniej niż w ubiegłym roku.

W związku z dużym skokiem zakażeń, wojewoda zlecił przygotowanie w szpitalach kolejnych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Poinformował, że na podstawie decyzji przygotowanych jest 691 dodatkowych miejsc, a także 71 respiratorów. Liczby te można będzie zwiększać.

Obecnie w naszym województwie wykonuje się średnio cztery tysiące testów na dobę. Około 20 procent z nich daje wynik pozytywny. Jeszcze dwa-trzy tygodnie temu było to około 12 procent. Testy można wykonywać w 31 punktach wymazowych oraz 10 karetkach wymazowych na terenie całego regionu.

W tej chwili w systemie EWP znajduje się 17 640 osób, które są w kwarantannach pod opieką policji. Ponad 6 tysięcy osób przebywa w izolacji.

– I tutaj apel mój i komendanta wojewódzkiego policji, aby te osoby korzystały z aplikacji „Kwarantanna domowa”, co bardzo, bardzo ułatwia pracę policjantom i powoduje, że można sprawniej zarządzać procesem kontroli kwarantann i izolacji – zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zaapelował również o stosowanie zasad DDM w miejscach publicznych – dystans, dezynfekcja, maseczka. Policja egzekwuje stosowanie przepisów. Tylko wczoraj w Kujawsko-Pomorskiem 260 osób zostało pouczonych. Nałożono 103 mandaty.

komunikat Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; zdjęcia: KPUW

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor