Rosyjskie samoloty zestrzelone dzięki artylerii przeciwlotniczej. Co wiemy o zestawie rakietowym Piorun?
Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) Piorun produkowany jest przez firmę Mesko i powstał w wyniku modernizacji zestawu GROM, prowadzonej w latach 2010-2015. Obecnie używany jest przez armię ukraińską do zestrzeliwania rosyjskich samolotów.
Inne z kategorii
Kino Jeremi zaprasza na grudniowe seanse [ZAPOWIEDŹ]
W grudniu w bydgoskim Pałacu Młodzieży nudy nie będzie [ZAPOWIEDŹ]
Z informacji napływających z Ukrainy dowiadujemy się, że do obrony przeciwlotniczej wykorzystywane są polskie zestawy rakietowe Piorun.
Czytaj też: Ciężka noc na Ukrainie, trwają walki o Charków. (Raport z Ukrainy)
W 2016 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup 420 wyrzutni (mechanizmów startowych) oraz 1300 rakiet dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Piorun to polski pocisk przeciwlotniczy nowej generacji, stanowiący rozwinięcie systemu Grom, powszechnie używanego w Siłach Zbrojnych RP, eksportowanego m.in. na Litwę, do Indonezji i Gruzji, a także do USA i Japonii. W porównaniu do poprzednika, Piorun dysponuje nową, cyfrową głowicą samonaprowadzającą, o podwyższonej odporności na zakłócenia różnych typów, większym skutecznym zasięgu wykrywania obiektów powietrznych, i rozszerzonych zdolnościach wykrywania niewielkich celów (drony, pociski manewrujące). Pocisk Piorun otrzymał też nowy polski system zapalników zbliżeniowych oraz układ napędowy, zapewniający większy zasięg i pułap rażenia, wynoszące odpowiednio ponad 6,5 km i 4 km. Producentem Pioruna jest spółka Mesko. Elementy układu naprowadzania i systemów elektronicznych zostały opracowane przez spółkę Telesystem-Mesko
- informuje portal Defence24.pl.