Wydarzenia 18 lis 2018 | Jarosław Kopeć
Rozłam w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Działacze rezygnują

Ireneusz Nitkiewicz na konwencji wyborczej Anny Mackiewicz/fot. Anna Kopeć

„Nasza organizacja stała się organizacją autorytarną, podporządkowaną jednej osobie otoczonej grupką oddanych działaczy” – piszą w uchwale członkowie bydgoskiego koła SLD. Ireneusz Nitkiewicz, szef bydgoskich struktur partii: - Nie komentuję.

O decyzji członków koła 1B SLD w Bydgoszczy poinformowała na Facebooku jego przewodnicząca Bogumiła Muller:

W dniu wczorajszym (17 listopada) w Bydgoszczy zostało rozwiązane koło 1B. Koło liczyło 23 osoby, co stanowiło około 10 proc. członków miejskiej organizacji. Wszystkim członkom SLD, z którymi współpracowaliśmy dziękujemy za lata wspólnych działań dla dobra mieszkańców miasta. Niestety obecne standardy wykluczają dalszą możliwość naszego uczestnictwa w tym projekcie.

Opublikowała również w całości podjętą uchwałę:

Standardy wprowadzone przez obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej SLD (Ireneusza Nitkiewicza – przyp. red) stały się nieakceptowalne dla członków naszego koła. Nie widzimy dla siebie miejsca w organizacji kierującej się brakiem poszanowania względem swoich członków. Każdy z nas wstępował do partii licząc na demokratyczne zasady zarządzania, wewnętrzny szacunek względem siebie oraz zaufanie do każdego z członków SLD.

Od chwili przejęcia władzy przez obecnego przewodniczącego, wszystkie powyżej wymienione zasady przestały obowiązywać. Nasza organizacja stała się organizacją autorytarną, podporządkowaną jednej osobie otoczonej grupką oddanych działaczy.

Decyzje podejmowane są bez wiedzy członków SLD, a przynajmniej z pominięciem członków naszego koła. Oficjalni przedstawiciele koła, w tym przypadku wiceprzewodnicząca koła, nie są wpuszczani na zebrania w udziałem przewodniczących kół.

Przewodniczący Rady Miejskiej w dniu dzisiejszym wyprosił z zebrania Panią wiceprzewodniczącą naszego koła, która poświęcając swój własny, prywatny czas przejechała przez pół miasta, aby pod nieobecność przewodniczącej koła wziąć udział w zebraniu, na które otrzymaliśmy zaproszenie. Pomijając kwestie kultury osobistej oraz szacunku względem kobiety, osoby starszej, czyn ten jest poważnym naruszeniem obowiązujących w naszym kraju zasad demokratycznego postępowania.

Nie możemy milczeć i nie możemy zaakceptować takiego stanu rzeczy.

W dniu dzisiejszym cały zarząd koła 1B składa również rezygnację z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Indywidualne rezygnacje zostaną przesłane na adres siedziby partii.

Pozostali członkowie koła po zapoznaniu z obecną sytuacją podejmą indywidualne decyzje dotyczące swojej rezygnacji z członkostwa w SLD.

Korzystając z okazji pragniemy podziękować wszystkim szeregowym działaczom partii za współpracę, za lata wspólnej pracy na rzecz organizacji oraz mieszkańców Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że Nitkiewicz zawarł koalicję z Platformą Obywatelską i jej sojusznikami w Radzie Miasta Bydgoszczy. Dzięki umowie on sam zostanie wiceprzewodniczącym Rady Miasta. Z kolei zastępcą prezydenta Rafała Bruskiego pozostanie Mirosław Kozłowicz. Stanowisko za to straciła Anna Mackiewicz, która ustąpiła miejsca Michałowi Sztyblowi, szefowi kampanii wyborczej Bruskiego. Mackiewcz zdobyła jeden z czterech mandatów, które przypadły w wyborach SLD i zostanie szeregową radną.

Poprosiliśmy przewodniczącego o komentarz: - Nie komentuje wewnętrznych spraw partii bez uzgodnień Zarządu Miejskiego SLD – odpowiedział nam Nitkiewicz.

Z kolei Muller zapewnia: - Nie wybieramy się do innej partii

jk