Wydarzenia 27 paź 09:51 | kd
Rząd ogłosił wsparcie dla firm.  Szczególna pomoc dla branży fitness, rozrywki, gastronomii oraz targów

W poniedziałek w nocy posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji zakładającej wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla osób, które prowadzą działalność w branżach gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń od weekendu. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarczą. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w przyszłości. Chcemy, żeby wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte rygorami dostały wsparcie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier przedstawił również jaka pomoc zostanie udzielona firmom, które ucierpią w zwiazku z wprowadzonymi obostrzeniami.

- To dotyczy wszelkiego rodzaju usług, w szczególności gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, sprzedaży na targach i bazarach. Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS. Po drugie wprowadzamy postojowe. Po trzecie oferujemy 5 tys. zł bezzwrotnych dotacji dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm. Po czwarte: będzie zwolnienie z opłaty targowej z jednoczesną rekompensatą dla gmin - tłumaczył premier.

Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące - kontynuował premier Morawiecki.

kd Autor