Wydarzenia 31 maj 2023 | Redaktor
Silna rodzina fundamentem społeczeństwa - spotkanie sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

- Jeśli będziemy dbać o rodziny, możemy być spokojni o zrównoważony, pokojowy rozwój i o przyszłość naszych dzieci – podkreślił marszałek Piotr Całbecki podczas konferencji otwierającej spotkanie reprezentacji sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej. Zebrani pochylają się dziś (31 maja) nad problematyką dotyczącą współczesnych wyznaczników polityki społecznej.

- W Kujawsko-Pomorskiem od lat realizujemy ambitny program prospołeczny i prorodzinny, którego elementy wpisane są na stałe w strategii rozwoju województwa. Podpisując Deklarację Wenecką potwierdziliśmy naszą gotowość do kontynuowania starań o dobro kondycji rodzin i podporządkowania temu celowi naszych działań – podkreślił marszałek Piotr Całbecki, przypominając także o podpisanej w ubiegłym roku Kujawsko-Pomorskiej Samorządowej Deklaracji na rzecz Rodziny.

 

Wśród obecnych dziś w Toruniu gości: Ignacio Socias z Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny, która koordynuje wysiłki sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej i współpracuje na tym polu z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Renata Kaczmarska z wydziału ds. polityki społecznej i rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, Roberto Valente, sekretarz generalny regionu Veneto oraz rzecznik prasowy Rady Regionalnej Veneto Antonio Franzina.

O naszych programach wsparcia rodzin, które stanowią przykład dobrych praktyk na arenie międzynarodowej opowiedział dyrektor marszałkowskiego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka, wymieniając projekt „Rodzina w centrum” i projekt teleopieki domowej. Wskazał także na działanie telemedycyny w regionie Veneto, która może być inspiracją do przedsięwzięć w naszym województwie. Polega ona na świadczeniu usług medycznych z wykorzystaniem urządzeń zdalnych, umożliwiających np. przeprowadzenie badań bez wychodzenia z domu. (wypowiedź mp3)

 

Za konsekwentne prowadzenie prorodzinnej polityki społecznej samorząd województwa otrzymał doroczną Nagrodę Międzynarodowej Federacji na rzecz Rozwoju Rodziny (2022 IFFD Award).

Zobacz Przestrzeń dla rodzin

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do Deklaracji Weneckiej. Jej sygnatariuszami są, w liczbie dwustu, samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej.

 

Stosowne stanowisko sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął w 2021 roku. - W Polsce od wielu lat dużo się zmienia w tym obszarze. Mam nadzieję, że te zmiany będą nadal postępowały, z korzyścią dla rodzin. Afirmacja rodziny musi się stać nie tylko hasłem, ale realnym wymiarem polityki na wszystkich szczeblach – podkreślał wówczas marszałek Piotr Całbecki.

 

Zobacz Deklaracja Wenecka: przestrzeń dla rodzin

 

Jutro (1 czerwca) w Toruniu rozpocznie się wyjazdowe posiedzenie Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie Regionów. Na dwa dni samorządowa stolica Kujaw i Pomorza stanie się miejscem ważnej europejskiej debaty przede wszystkim na temat rolnictwa i rynków produktów żywnościowych naszego kontynentu. 

 

źródło: UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor