Wydarzenia 4 mar 15:46 | Redaktor
Stan podwyższonej gotowości w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii [KOMUNIKAT]

fot. ilustracyjna, Pixabay

W związku z zagrożeniem pojawienia się na terenie woj. kujawsko-pomorskiego koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19, wojewoda kujawsko-pomorski wydał w środę (4 marca) decyzję o wprowadzeniu stanu podwyższonej gotowości w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (ul. Seminaryjna 1).

Stan podwyższonej gotowości oznacza m.in. poszerzenie bazy łóżkowej, wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych, przygotowanie do przyjęcia i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Decyzją wojewody z 28 lutego stan podwyższonej gotowości obowiązuje również w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy (ul. Św. Floriana 12).

Możliwość wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości w szpitalach daje art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256) oraz art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r., poz. 993).

Bydgoskie Centrum Pulmonologii jest jedynym w regionie ośrodkiem kompleksowego leczenia schorzeń układu oddechowego.

Na dzień 3 marca w województwie nie odnotowano nowych przypadków podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Czynnym nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie 39 osób, nikt nie jest objęty kwarantanną.

Przy dwóch szpitalach w mieście odbyły się także ćwiczenia straży pożarnej. Rozstawiane były namioty, w których w razie potrzeby można urządzić tymczasowe izby przyjęć dla osób z podejrzeniem zarażania koronawirusem. Więcej czytaj: Strażacy rozstawiali przy szpitalach „izby przyjęć” [ZDJĘCIA Z ĆWICZEŃ]

AKTUALIZACJA: 4 marca w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano dwa nowe przypadki podejrzenia zakażenia. Jedna osoba jest poddana kwarantannie, nadzorem epidemiologicznym objęto 45 osób. 

Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor